Noc w Muzeum" WOLNOŚĆ" przeszła do historii.

Wolność…to także i możliwość wyboru. Zatem dziękujemy pięknie wszystkim, którzy zechcieli tak licznie w ten piątkowy wieczór, 18 maja b.r. wziąć udział w XI Nocy w Muzeum ”Wolność” , która wpisuje się w 100 -lecie odzyskania Niepodległości .
Fantastyczna „Ferajna z Hoovera”,która przybyła do nas z Warszawy zaprosiła do wspólnego śpiewania znanych pieśni legionowych i powstańczych. Młodzież z „Human Sapiens” z LO spróbowała szukać klucza do wolności mierząc się z niełatwymi dylematami dorosłych . Marszałek Józef Piłsudski krążył wśród uczestników, którzy mieli okazję posmakować jego ulubionych przysmaków serwowanych przez młodzież z ZSE .Było multimedialnie, dzięki projekcji filmu z serii Muzeum Utracone, dokumentowi o Pierwszej Kadrowej i prezentacji multimedialnej dedykowanej Komendzie Lokalnej POW. Zwiększyliśmy nieco długość niepodległościowego szalika, pamiątkowe albumiki i okolicznościowe przypinki , biało-czerwone balony i chorągiewki były ważnym akcentem tej Nocy. Otwarte zostały dwie ważne wystawy: pierwsza dedykowana słupeckim peowiakom ,którzy spoglądają na zwiedzających z pamiątkowego tablo . Było ich 74. Mieszkali w Słupcy, z tym miastem byli związani, ich krewni i bliscy mieszkają tutaj nadal . Dlatego trzeba przyjrzeć się z bliska tym , którzy 100 lat temu cieszyli się z upragnionej wolności i musieli o nią jeszcze walczyć. Legenda Legionów Polskich, Pierwszej Kadrowej , początki Wojska Polskiego, spełnione marzenie Józefa Piłsudskiego - to temat drugiej wystawy, która powstała w oparciu o kolekcję kartek pocztowych Artura Kamińskiego . Zachęcamy do ich obejrzenia. Opowiadają przecież o naszych słupeckich bohaterach. Są ważną lekcją naszej trudnej historii . Zachęcamy nauczycieli, aby wraz ze swoimi wychowankami wykorzystali muzealne wystawy i lekcję historii o drogach do niepodległości, przeprowadzili …w muzeum. Dodatkowo jest możliwość obejrzenia dokumentu filmowego o tamtych wydarzeniach jak i dla młodszych dzieci udział w zabawach edukacyjnych przybliżających temat wystaw, które potrwają do końca listopada b.r.

........................................................................................................................................................................

Dziękujemy za pomoc organizacyjną podczas tegorocznej Nocy w Muzeum: ZSE, LO, UM, OSW , ZAZ, MDK, Romanowi Węglińskiemu, szczególnie A. Kamińskiemu , M. Ratajczykowi, D. Czerniak-Chojnackiej, M. Czerniakowi, H. Jareckiej, A. Halabie i A. Czerniak, B. Głuszczuk oraz Agnieszce, Oliwii i Rysiowi Jankowskim , a także STSK i grupie teatralnej „Human Sapiens”; za nagłośnienie Krzysiowi Rybickiemu i Przemkowi z MDK, światła - R. Witowskiemu i M. Kosmalskiej-Zauer za dokumentację fotograficzną. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu za ufundowanie książek dla uczniów z LO i ZSE. Nadal do nabycia albumiki: „Słupczan droga do niepodległości”-5 zł komplet. Na pamiątkę. Do zobaczenia za rok.