XV Koncert Organowy w slupeckiej farze. 10 sierpnia, godz.20.00

Maksymilian Święch

Klawesynista, organista, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie klawesynu prof. Marii Banaszkiewicz-Bryły i as. Natalii Hyżak. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach prowadzonych przez artystów z całej Europy, takich jak Aline Zylberajch, Andrew Lawrence King, Jan Čižmář, Nicolas Parle Gordon Murray, Matteo Messori, Marcin Szelest i innych. Równolegle ze studiami muzycznymi prowadził badania nad polskimi organami przenośnymi. Skonstruował w swojej pracowni trzy tego rodzaju instrumenty (jeden z nich gra w Musica Graciana). Jako kierownik artystyczny zadebiutował w 2015 roku, prowadząc od klawesynu operę „Antreprener w kłopotach” D. Cimarosy (festiwal Opera Know How), do której zrekonstruował także polskojęzyczną partyturę. W roli solisty wystąpił po raz pierwszy realizując autorski interdyscyplinarny program Sprezzatura Nuova, w ramach cyklu „Moja Muzyka” w CK Zamek w Poznaniu. W 2017 roku powołał do działalności zespół Musica Graciana. W kręgu jego zasadniczych zainteresowań znajduje się muzyka rodzima, zwłaszcza teatralna, oraz włoska. Ma na koncie trzy albumy studyjne: Clavicembalisti XVII, Sprezzatura Nuova i de Lyublyn. Koncertuje na kopii XVII-wiecznego klawesynu Honofrio Guarraciniego oraz na jednym ze swoich pozytywów.