XV Ogólnopolski Dzień Judaizmu ,17 stycznia

Włączając się w Ogólnopolskie Obchody XV Dnia Judaizmu w Polsce :

Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael...”(Rdz. 32,29)

pragniemy zaprosić wraz z Dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży  i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy do wzięcia udziału we wspólnej modlitwie przy słupeckiej synagodze, aby potem przejść do muzeum, w którym  Marzena Pisarska-Kalisty - kierownik muzeum w Tykocinie- oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wygłosi prelekcję:“Wielka Synagoga w Tykocinie – najstarsza gmina żydowska na Podlasiu.” połączoną z prezentacją multimedialną.

Spotkanie odbędzie sie w dniu 17 stycznia b.r. o godz. 11.00 przy słupeckiej synagodze,

ul. Bóźnicza i potrwa około 2 godzin. Serdecznie zapraszamy

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski.

Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w1996 r. prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok.4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tysiecy.