Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
Muzeum i Kościól sw.Wawrzyńca na znaczku turystycznym

Kolekcjonowanie tych znaczków to ciekawa pasja połączona z ich zbieraniem ale i osobistym odwiedzaniem miejsc w celu ich nabycia.
Więcej informacji:
www. znaczki-turystyczne.pl
www.facebook.com/znaczki.turystyczne

Zapraszamy także na muzealnego  facebooka
www. facebook.com/muzeumslupca

Kościół św. Wawrzyńca w Słupcy.
Potężna gotycka sylwetka kościoła parafialnego św. Wawrzyńca wyróżnia się zdecydowanie w architektonicznej panoramie miasta. Jest świadectwem dążeń i aspiracji biskupów poznańskich - właścicieli Słupcy, którzy w 1290r. dokonali lokacji miasta. Pierwsze wzmianki o kościele p.w. Św. Wawrzyńca pochodzą z 1296 roku. Zniszczony w czasie najazdu krzyżackiego w 1331 roku. W obecnym kształcie wzniesiony w początkach XV wieku z inicjatywy biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina. Potężna bryła późnogotyckiej fary jest przykładem dwuetapowego przedsięwzięcia budowlanego, w którym jako pierwsze  w 1 poł XIV w. powstało prezbiterium, a w początkach XV w. dobudowano korpus nawowy. Wielokrotnie restaurowany: w 2 poł. XVIII w zbarokizowany, a w latach 1949-58 regotyzowany. Z bogatego wyposażenia na uwagę zasługuje m.in. umieszczony na belce tęczowej gotycki krucyfiks i figura Matki Boskiej Bolesnej z tzw. Grupy Ukrzyżowania z ok. 1420 r., a także unikatowy instrument organowy autorstwa Mathiasa Brandtnera z 1716 r. z zachowanym w 90 % oryginalnym mechanizmem piszczałkowym z epoki baroku. Od roku 2004 słupeckie organy zachwycają swym brzmieniem podczas organizowanych przez Muzeum Regionalne koncertów organowych (w dniu 10 sierpnia) z udziałem znakomitych artystów z całej Polski.

Muzeum Regionalne w Słupcy

Inicjatorem i pierwszym kierownikiem placówki muzealnej był znany słupecki regionalista Wojciecha Sypniewski(1916-1978). Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1975r. Pierwsza siedziba mieściła się w pomieszczeniach kamienicy nr 18 na słupeckim Rynku. Znamienną dla jego dalszego rozwoju okazała się podjęta w 1985r.decyzja o zakupie i przekazaniu na cele muzealne zabytkowej willi z lat 30 XX w. należącej do słupeckiego notariusza Stanisława Gregorkiewicza, w której muzeum się znajduje. Tematem wiodącym zbiorów są eksponaty ilustrujące historię i kulturę materialną miasta oraz bogatą przeszłość ziemi słupeckiej . Muzeum kolekcjonuje kartki pocztowe związane ze Słupcą, historyczną granicą rosyjsko-pruską powstałą po 1815 oraz zlokalizowanym przez Niemców obozem dla jeńców z I wojny światowej .O zespole osadniczym z okresu kultury łużyckiej tzw.” małym Biskupinie ” opowiada stała wystawa archeologiczna; bogaty zbiór eksponatów etnograficznych i rzemiosła pokazujący realia życia małego miasteczka i dawnej wsi wielkopolskiej można obejrzeć na wystawie : „Nie -codzienność”. Można usłyszeć brzmienie pianina należącego do znakomitego, choć zapomnianego kompozytora Młodej Polski Apolinarego Szeluty, który przybył do Słupcy w latach 30 XX w., obejrzeć uratowane macewy ze zniszczonego przez okupanta niemieckiego cmentarza żydowskiego, a także film dokumentalny (z 2010r.) o historii przyjaźni dwóch mieszkanek Słupcy Danki Rozentalówny i Grażyny Harmacińskiej w czasach II wojny światowej. Muzeum organizuje wiele wydarzeń cyklicznych, które ubarwiają i wzbogacają życie kulturalne i artystyczne miasta i powiatu. Od 1999r. (w dniu10 sierpnia) patrona fary ,miasta i wawrzynek słupeckich odbywają się barwne Odpustowe Spotkania , podczas których można m.in. spróbować wypiekanych raz do roku ciastek w kształcie św. Wawrzyńca .

Beata Czerniak