Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
XX Dzień Papieski Pory roku Vivaldi/Piazzolla 11.X.2020

XX Dzień Papieski, 11.X.2020r.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie
z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.


XX jubileuszowy Dzień Papieski obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Totus Tuus”, w dniu 11 października 2020r. W tym roku celebrujemy 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Stąd też nie przypadkowo wybrano jako hasło obchodów słynne TOTUS TUUS. Warto sięgać do głębi tych słów w życiu Papieża Polaka i duchowości chrześcijańskiej. Są to fundamentalne dla św. Jana Pawła II słowa:” Zawierzenie Bogu przez Maryję nadaje sens ludzkiemu życiu, pokazuje, że ziemia potrafi oddychać Niebem, a słaby człowiek dzięki mocy Słowa dojrzewa do świętości”. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - organizator Dni Papieskich - obchodzi w tym roku także jubileusz 20-lecia działalności.
Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Wesprzyjmy symbolicznym SMS-em o treści: ”STYPENDIA” 74265 ( 4,92 zł z Vat.) program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości; w ten sposób włączymy się w budowanie Żywego Pomnik Jana Pawła II . (www.dzielo.pl).
Tradycyjnie już, pomimo nadal trudnej sytuacji epidemiologicznej, stosując się do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego Burmistrz miasta i Muzeum Regionalne w Słupcy pragnie zaprosić do udziału w koncercie dedykowanym Janowi Pawłowi II w 100 - lecie jego urodzin . Gościć będziemy znakomite TRIO Muzyczne Anna Wandtke – skrzypce, Sebastian Wypych – kontrabas, Piotr Kopietz –akordeon, które wykona słynne PORY ROKU A.VIVALDIEGO i PIAZZOLLI. Koncert odbędzie się w dniu 11 października 2020r. godz. 20.00. w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy.
Antonio Vivaldi żyjący we Włoszech w latach 1678-1741 swój cykl koncertów skrzypcowych pisał ok.1725 roku. Jego Cztery Pory Roku, to dziś jedno z najsłynniejszych dzieł muzycznych epoki baroku, jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji na świecie. Ponad 200 lat później na innym kontynencie - w Ameryce Południowej swoje "Cztery pory roku" (Cuatro Estaciones Portenas) skomponował Astor Piazzola, kompozytor tanga argentyńskiego .
...................................................
Uprzejmie informujemy , że w trosce o nasze bezpieczeństwo - stosując się do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego wszyscy uczestnicy koncerty mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rak i zachowania odstępu ( min. 1,5 m) przy zajmowaniu miejsc.

Beata Czerniak
Muzeum Regionalne w Słupcy

www.facebook.com/muzeumslupca

TRIO muzyczne:

Anna Wandtke – wybitna i utytułowana skrzypaczka, adiunkt w stopniu doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsk . Koncertuje w kraju i na świecie współpracując z najwybitniejszymi artystami naszych czasów. Nagrała "Violin Soul" z gościnnym udziałem Robiego Lakatosa i "Wandtke Plays Polish" - wraz z kontrabasistą Sebastianem Wypychem dokonując polskiej premiery fonograficznej Duo Concertante Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i kontrabas

„Dzięki wirtuozowskiej technice artystka z imponującą swobodą realizuje idee muzyczne, prowadząc słuchacza do czarodziejskiego świata dźwięków z kręgu muzyki klasycznej, nie stroniąc od łączenia jej z jazzem, flamenco, muzyką cygańską.”

Sebastian Wypych - kontrabasista, solista, kameralista, kompozytor,szef artystyczny, animator sztuki, doktor sztuk muzycznych. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą Doskonalił swoje umiejętności u Lee Mesh’a – solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York. Założyciel i szef artystyczny THE NEW ART ENSEMBLE. Pomysłodawca i szef artystyczny projektu „Tanga Świata” do którego zaprosił światowej sławy solistę skrzypka– Robiego Lakatosa . Współzałożyciel zespołu KAMELEON i TANGATA QUINTET, specjalizującego się szczególnie w twórczości Astora Piazzolli, współpracując m.in. z solistą – Krzysztofem Jakowiczem.

Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie ; jest jednym z niewielu artystów koncertujących na – francuskiej akordinie. W 2011 r. nagrał swoją debiutancką płytę „Retrato” z tangami argentyńskimi różnych epok oraz kompozycjami własnymi inspirowanymi tangiem .W styczniu 2020r. wziął udział w trasie koncertowej zwieńczonej nagraniem płyty pt. „World Tangos” występując u boku światowej sławy skrzypka – Roby’ego Lakatosa.