Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
XXV Dzień Judaizmu w Słupcy, 3.02. 2022r.

Spotkanie z okazji XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu ...w Słupcy, 3 lutego, godz. 11.00

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat, aby pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii, wskazując na nich jako starszych braci w wierze oraz uświadamiając, że antysemityzm jest grzechem. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony w 1998 roku w Warszawie.


Hasłem tegorocznych obchodów jest cytat zaczerpnięty z Księgi Izajasza: „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8). Główne obchody jubileuszowego XXV Dnia Judaizmu miały miejsce w dniu 17 stycznia w Poznaniu. Nadal z tej okazji w różnych odsłonach dialoguje się w całej Polsce nadal.
Muzeum Regionalne w Słupcy od 12 lat zaprasza na modlitwę, poznawanie kultury i wspólnej niełatwej historii a także na smakowanie specjałów kuchni żydowskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 2012r. Od samego początku odbywały się we współpracy z Dekanalnymi Duszpasterzami Młodzieży i parafią Św. Wawrzyńca oraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy
. Zainicjował je 12 lat temu ówczesny wikariusz i katecheta ks. Jan Kwiatkowski - obecnie proboszcz parafii Św.Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, który będzie gościem tegorocznego wydarzenia. Poprowadzi wraz z ks. Maciejem Sławinowskim modlitwę przy budynku dawnej synagogi. Na słupeckim rynku wysłuchamy fragmentów świadectwa ocalonego z Zagłady mieszkańca Słupcy Jakuba Lajzera, który wraz z wszystkimi słupeckimi żydami pamiętnego17 lipca 1940r. musiał stawić się w tym miejscu i w nocy został wywieziony do getta zbiorczego w Rzgowie.. Odczyta je uczeń LO w Słupcy Miłosz Cybulski. Przejdziemy na ul.11 listopada, na której, o zachowanym śladzie na ścianie, opowie pani Małgorzata Bojarczuk, która 12 lat temu z empatią o żydowskich mieszkańcach Słupcy dzieliła się swoją wiedzą w sali muzeum. Gościem wyjątkowym tegorocznego spotkania będzie pani Alicja Bromberger –Kobus - przewodnicząca Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Poznaniu, która we wnętrzu świątyni podzieli się refleksją i doświadczeniem związanym z działaniami służącymi dialogowi i poznawaniu wspólnych korzeni. Tym razem specjały żydowskiej kuchni przyjmą kształty uszu Hamana, niechlubnego bohatera święta żydowskiego Purim, przygotowane tradycyjnie przez młodzież z Ekonomika. Zawsze w tym wydarzeniu uczestniczą młodzi ludzie z naszych szkół. A także przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa i mieszkańcy Słupcy. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli na to spotkanie. Oczywiście odbędzie się w reżimie sanitarnym, obowiązuje zasłaniania ust i nosa, szczególnie we wnętrzu świątyni. Serdecznie zapraszamy do wspólnego dialogu.
Są ludzie i środowiska, które wyrażają wiele obaw, co do dialogu międzyreligijnego, te obawy nie mają swojego uzasadnienia z jednego powodu – dialog międzyreligijny prowadzony w prawdzie i w szczerości, z szacunkiem i pokorą, zawsze pomaga nam wskazać, co nas łączy i co nas dzieli, ale jednocześnie uświadomić sobie swoją własną tożsamość i siłę Ewangelii” - słowa biskupa Markowski przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
Szalom
Beata Czerniak
www.facebook.com/muzeumslupca