Przystanek Izbica /Haltestelle Izbica dramat polsko-niemiecki 10 marca 2023r.

Przystanek Izbica / Haltestelle Izbica . Dramat polsko-niemiecki , premiera 10 marca 2023r. godz.15.00

Spektakl przygotowywany przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy i Ratsygimnasium
w Stadthagen (Niemcy), który uświetni 30. lecie
polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej pomiędzy tymi szkołami. Scenariusz sztuki powstał już w roku 2021. Napisał go Volkmar Heuer Strahtmann który ją wyreżyserował i pani Ewa Bacia, muzycznie opracował Dietmar Post.
Jednak pandemia koronawirusa wytraciła tempo działań i możliwość wspólnych prób do tej niezwykłej sztuki, która zainspirowana została historią Przyjaciółek - mieszkanek okupowanej przez nazistów Słupcy Danki Rozentalówny i Grażyny Harmacińskiej .
Muzeum Regionalne w Słupcy u
dostępniło scenarzystom fragmenty korespondencji Danki Rozental do Grażyny Harmacińskiej ( z lat 1940-1942) i fragmenty dzienników prowadzonych przez Grażynę w czasie okupacji niemieckiej ,a także merytorycznie służyło wsparciem w czasie jego powstawania. Spektakl nie jest jednak dokumentacją tych czasów. Wykorzystane materiały posłużyły jedynie jako inspiracja do jego powstania – zaznaczyli autorzy. Spektakl nie jest stricte dokumentem o Zagładzie. Osadzony w teraźniejszości, w której polsko- niemiecka grupa projektowa przygotowuje sztukę teatralną „Izbica to nie Ibiza” dotyka jednak przeszłości i wspólnej, niełatwej historii.
Jest wielowarstwowy. Nie jednoznaczny. No bo takim być nie może. Zapewne poruszy i zmusi do refleksji, do postawienia wielu pytań. Energia młodych ludzi - aktorów wcielających się w role, na pewno nada tym treściom jeszcze inną jakość i znaczenie. Będzie to wyjątkowe przedstawienie.
Po 13 latach od premiery filmu dokumentalnego Przyjaciółki ponownie mamy możliwość , za sprawą tej sztuki, spojrzeć na te postaci i straszliwe realia w których żyły i zmierzyć się z wieloma istotnymi kwestiami zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości.

W czasie powstawania scenariusz i rozpoczęcia pierwszych prób teatralnych po obu stronach granicy
( wydawałoby się) w bezpiecznej i stabilnej Europie rozpoczęła się w o j n a w Ukrainie , która (niestety) trwa nadal. Dlatego słowa wypowiadane przez młodych artystów ze sceny brzmieć będą mocniej. Niestety hasło Nigdy więcej Wojny jest nadal tak bardzo aktualne.

W dniu 9 marca b.r. młodzież polska i niemiecka, która już od 5 marca gości w Słupcy przyjdzie do muzeum na spotkanie z .... bohaterkami sztuki , w której biorą udział i które postaci odtwarzają.
Obejrzą bowiem dokument fabularyzowany Przyjaciółki w reżyserii W. Różyckiej -Zborowskiej; przy Ławce Przyjaciółek natomiast ,w widomym znaku naszego p a m i ę t a n i a , wspólną fotografią utrwalimy to wydarzenie. Przyjaźń, miedzy dziewczynami , która zaczęła się 84 lata w naszym mieście trwa nadal. I zawsze jest możliwa. Projekt plakatu do sztuki autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej .

..........................................................................

W spektaklu zagrają uczniowie:

z Ratsgymnasium w Stadthagen:

Hansa Alhaj Mustafa, Brandt Maxymilian, Mohammed Allhaj Moustafa, Leon Thake, Sebastian Doerfer, Jacob Hellmann, Berat Ali Koyun, Yannic Bruns, Luis Klimmek, Schiefer Aleksandr, Wiktoria Scholz, Lars Bockenfeld, Nicole Schreiner, Darina Damasch, Cayan Songuen
z
Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy: Wiktoria Jankowska, Zuzanna Rdesińska, Olga Półról, Eryk Dobrochowski, Maciej Barański , Aleksandra Koralewska ,Kornelia Staszak ,Aleksandra Kasprzyk, Martyna Barańska, Sylwia Wrzos, Jagoda Piwowarczyk , Amelia Piotrowska, Wiktoria Szemplińska, Antoni Górski ,Olga Błaszczak, Zofia Królikowska , Amelia Tykwa, Piotr Bartczak Maciej Sobutka ,Miłosz Cybulski.
Premiera w dniu 10 marca 2023r.godz.15.00 sala kina Sokolnia (MDK).