Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
Nie bądź obojętny.80.rocznica powstania w getcie warszawskim

#Łączy Nas Pamięć.Nie bądź obojętny.80 rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943r.
Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. (
www.polin.pl)
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, które od wielu lat zaprasza do udziału w niej nas wszystkich. Bo Łączy nas Pamięć, do której jesteśmy zobowiązani !
Hanna Krall - wybitna polska dziennikarka, reportażystka i pisarka, autorka wywiadu- rzeki z ostatnim przywódcą powstania żydowskiego Markiem Edelmanem (1919-2009) jest ambasadorką tegorocznej Akcji Żonkil. W oparciu o jej książkę powstał wyjątkowy, animowany film „Zdążyć przed Panem Bogiem” którego premiera będzie miał miejsce w dniu wybuchu powstania.
Po zakończeniu II wojny światowej Marek Edelman,z grupą ocalonych przynosił pod Pomnik Bohaterów Getta wiązankę żółtych żonkili. I tak ten wiosenny kwiat stał się symbolem PAMIĘTANIA .
W dniu 19 kwietnia b.r. (środa) wraz z młodzieżą z LO w Słupcy, włączając się w tegoroczną Akcje , będziemy na ulicach naszego miasta obdarowywać przechodniów żonkilami – symbolem pamięci, ale także i symbolem życia.
Nie możemy być obojętnymi bo, jeżeli tak by się stało to się nawet nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «jakieś Auschwitz» nagle spadnie z nieba. (słowa Mariana Turskiego –b.więźnia KL Auschwitz - Birkenu 2020)
Tegoroczna Akcja Żonkile organizowana w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dedykowana jest nie tylko bojownikom walczącym w powstaniu , ale także cywilom, którzy w różny sposób, bez broni, stawiali cichy opór ... aby przetrwać. Mieszkańcy naszego miasta, słupeccy Żydzi, wyrwani przez hitlerowskich okupantów ze swoich domów, wywiezieni stąd do getta w Rzgowie, Izbicy n/Wieprzem ... Bystrej Podhalańskiej, Józefowa, a wielu z nich znalazło się także w getcie warszawskim , próbowali ocalić swoje życie. Próbowali przetrwać. Bilans ofiar jest jednak tragiczny. Ponad 3 milionowa społeczność Żydów polskich została zamordowana przez niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej.
Jednym z niewielu słupczan, który przeżył Zagładę był Dawid Lajzer, urodzony w Słupcy
w 1912r.,mieszkający tutaj do pamiętnej nocy z 17/18 lipca 1940r. O swoim ocaleniu opowie nam, poprzez swoje zeznanie, które złożył w 1965r.w instytucie Yad Vaschem w Jerozolimie, na przygotowywanej przez nas wystawie. Zgromadziło się tu całe miasteczko ; wraz ze spektaklem teatralnym Jak płatki śniegu inspirowanym książką Edith Evy Eger ,Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć oraz koncertem Opowieści żydowskiego miasteczka w wykonaniu zespołu Sentido z Warszawy tegoroczna Noc w Muzeum wpisywać się będzie w narrację obchodów i upamiętnienia 80. rocznicy powstania w getcie żydowskim
w Warszawie. Już teraz zapraszamy do muzeum, w dniu 19 maja, godz. 20.30,
na ul.Warszawską 53

Zapraszamy
Beata Czerniak
www.facebook.com/muzeumslupca