Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
Dzień Judaizmu po raz piąty w Słupcy ,22stycznia 2015r.

Szukałem Pana, a on mnie wysłuchał
i uwolnił od wielkiej trwogi”(Ps.32,5)

Pod takim hasłem obchodzono po raz XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w1996 r. prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok.4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tysięcy.

W dniu 22 stycznia b.r. Muzeum Regionalne w Słupcy z udziałem Dekanalnego Duszpasterza Młodzieży we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych zaprosiło po raz piąty  młodzież słupeckich szkół ponadgimnazjalnych na wspólną modlitwę, która miała miejsce w lapidarium przy muzeum. Zgromadzone tam płyty nagrobne - macewy- są pozostałością po zniszczonym całkowicie przez hitlerowców cmentarzu żydowskim. Modlitwę poprowadził ks. Wojciech Kowalski - dekanalny duszpasterz młodzieży z paraf. bł. Michała Kozala w Słupcy. Na koniec zabrzmiały słowa Pieśni Miriam z Księgi Wyjścia, które odczytali wszyscy uczestnicy spotkania.W salach muzeum zaproszeni goście : uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie : Michalina Gośka, Kinga Krukowska i Marta Żelek z opiekunem Łukaszem Parusem zaprezentowały projekt filmowy: ”Coś dobrego na końcu tęczy”. Losy Leona Jedwabia z Zagórowa .

Autorski film zrealizowany w roku 2014 przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie w ramach programu „Szkoła Dialogu”. koordynowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami . Działania ich zostały docenione ,znaleźli się bowiem w gronie w gronie laureatów tego programu edukacyjnego.

Ostatni zagórowski Żyd - tak o sobie mówi żyjący w Melbournee - Leon Jedwab -bohater filmu który doświadczył wszystkich okropieństw II wojny światowej , cudem uniknął śmierci, przeżył, aby dawać świadectwo o Zagładzie pomimo wszystko ( a może właśnie dlatego) jest optymistą, cieszy się życiem, kocha swoja rodzinę . „Tęcza jest przymierzem pomiędzy Bogiem i ludźmi – mówi , a gdzie jest Bóg tam musi być i coś dobrego… na końcu tęczy.”

Stałym elementem spotkania jest degustacja specjałów kuchni żydowskiej.Utalentowana kulinarnie młodzież z ZSE , z klasy 3 Technikum Żywienia i Usług gastronomicznych z klasy pod kierunkiem nieocenionej pani Barbary Głuszczuk nie tylko uraczyła wszystkich pysznymi ciasteczkami orzechowym i i bułeczkami z pomarańczą ,ale opowiedziała także o obchodzonym z 3na 4 lutego przez Żydów święcie Tu - Bi Szwat (Nowym Roku Drzew). Tym razem bowiem smakołyki korespondowały z tym właśnie świętem. Uczestnicy obejrzeli także wystawę o Leonie Jedwabiu, która zaprezentowana została przez muzeum po raz pierwszy w roku 2008 podczas Nocy Żydowskiej.

Serdeczne podziękowania dla dyrekcji szkół, opiekunów i wszystkich biorących udział w tym spotkaniu. Zachęcamy do obejrzenia filmu i wykorzystania go do celów edukacyjnych w szkołach: https://www.youtube.com/watch?v=XwmOhKYgH_o

DSC_0077_1DSC_0109_1DSC_0102_1