Pejzaż Wielkopolski - wystawa fotografii Karola Budzińskiego, 14 kwietnia 2015r.,godz.17.30

w 10 rocznicę śmierci Jana Pawła II

Pejzaż Wielkopolski”- wystawa fotografii Karola Budzińskiego i promocja albumu: Rok Pański. Klasztory Wielkopolskie w fotografiach Karola Budzińskiego

2 kwietnia 2015r. minęło10 lat, kiedy o godz. 21.37„odszedł do domu ojca” Jan Paweł II. Wracamy pamięcią do tamtych trudnych dni , kiedy to „świat wstrzymał oddech” . Skończył się wyjątkowy pontyfikat, wyjątkowego Papieża – Polaka. Ta rocznica skłania nas do refleksji i zadumie . Przypomina o Osobie, która była i jest dla nas kimś wyjątkowym i ważnym. Wielu z nas miało szczęście brać udział w pielgrzymkach, audiencjach także i prywatnych ; widzieliśmy i słyszeliśmy Go poprzez media . Był …na wyciągnięcie ręki.
Od prawie roku jest już Świętym.

Jan Paweł II kochał przyrodę, był wrażliwy na piękno całości boskiego stworzenia.
Ta wrażliwość była żywa i bardzo silna podczas całego pontyfikatu, co odzwierciedlone było w wielu jego przemówieniach. Zachwycał się pięknem przyrody ojczystej, nie krył swojej miłości do ojczyzny i często dawał temu wyraz – zwłaszcza podczas pielgrzymek do Polski. Będąc w Tarnowie podczas mszy św. beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny (10 VI 1987) mówił: „Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków” . W homilii wygłoszonej w Gdyni (11 VI 1987) powiedział :„(...) Trzeba, ażeby na tym miejscu odezwał się kantyk całego stworzenia, które oddaje chwałę Stwórcy. Trzeba, ażeby przemówiły głosem chwały rzeki i morze(…).

Muzeum Regionalne w Słupcy zaprasza serdecznie w dniu 14 kwietnia, o godz. 17.30 na otwarcie wystawy fotografii artystycznej ukazującej piękno przyrody i architektury Wielkopolski. Wystawa „Pejzaż Wielkopolski” zawiera kilkadziesiąt, wielkoformatowych , barwnych fotografii , które wzbudzają zachwyt nad naturą . Pokazują wrażliwość artysty i umiejętność obserwacji tego co nas otacza . Karol Budziński - autor fotografii - pochodzi z Pyzdr. Obecnie mieszka w Poznaniu. Fotografią interesuje się od lat młodzieńczych. Pierwsze poważniejsze doświadczenia z aparatem  to nieomal codzienny pobyt na poligonie w Biedrusku na planie filmu Ogniem i Mieczem. Realizując swoją pasję wykonał obszerny fotograficzny reportaż z kręcenia filmu;( efekt jego działań oglądaliśmy w słupeckim muzeum w roku 1999).Karol Budziński to pasjonat, którego możemy spotkać w wielu miejscach kraju oraz świata .Fotografuje głównie pejzaż, architekturę, ludzi i wydarzenia. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia sakralna. Przedstawia w niej piękno kościołów, klasztorów, kapliczek przydrożnych oraz liturgie i życie osób konsekrowanych. Jest autorem i współautorem fotografii do wielu przewodników, albumów i książek popularnonaukowych.
Podczas wernisażu będzie miało miejsce spotkanie z artystą , który przedstawi także najnowszą publikację, nad którą prace trwały blisko 4 lata . Album z wyjątkowymi fotografiami nosi tytuł: Rok Pański . Klasztory Wielkopolski w fotografiach Karola Budzińskiego. Bogucki Wydawnictwo Naukowe , Poznań 2015r.
Dzięki  fotografiom możemy się przyjrzeć nie tylko duchowości, ale
codziennemu życiu jakie toczy się w kilkunastu klasztorach Wielkopolski, także za … klauzurą ; zobaczyć miejsca do których osoba świecka nie ma dostępu .
Dla Jana Pawła II
osoby konsekrowane mają być w świecie solą, która nie traci smaku, światłem, które nie przestaje promieniować na otoczenie, miastem położonym na górze, które przyciąga wzrok z daleka”( JP2 04.06.1997, Jasna Góra) .
Wystawa potrwa do 4 maja b.r. Warto ją zobaczyć. Warto też nabyć promowany album. Zatem zapraszamy.