Spotkanie z Firą Mełamedzon-Salańską.XIX Ogólnopolski Dzień Judaizmu,12 stycznia

Muzeum Regionalne w Słupcy wraz  z  Zespołem Szkół Ekonomicznych i Dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży zaprasza na spotkanie z okazji  już XIX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu ”Co ty tu robisz Eliaszu ? ”(1 Krl 19,9) w dniu 12 stycznia 2016 r. Spotkanie rozpocznie się modlitwą w kościele farnym p.w. Św. Wawrzyńca w Słupcy o godz. 12.00. Po niej - uczestnicy udadzą się do sali kina „ Sokolnia”, aby  o  godz. 13.00 wziąć udział w niezwykłym spotkaniu z Firą Mełamedzon-Salańską  - polską Żydówką mieszkającą do 1939 r. w Poznaniu ,o której opowie Andrzej Niziołek - współautor  książki: „Fira. Poznańscy Żydzi .Opowieść o życiu. Poznań 2014 r.  Nie tylko poznamy  historię  tej wyjątkowej kobiety, ale także dzięki projektowi multimedialnymi będziemy mieli okazje  ją zobaczyć i jej posłuchać.

Andrzej Niziołek - urodził się w 1963 roku w Rawiczu. Dziennikarz,  ukończył studia kulturoznawcze (UAM). Autor m.in. albumu (i kurator wystawy) „Zatrzymani w spojrzeniu Wielkopolan album rodzinny - fotografie do roku 1919 oraz książki Odkrywam. O Stanisławie Mrowińskim (otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich „Książka lata 2006").Mieszka w Poznaniu, stale współpracuje z pismem „Press". To dzięki jego opiece teksty książki prowadzą czytelnika przez meandry dziennikarskich specjalizacji bez najmniejszego wysiłku.

Tak pisze we wstępie  : „Ta książka nie jest o Zagładzie. To książka o życiu. Pierwsza - zarazem chyba ostatnia- tak bezpośrednia i bogata fotograficznie relacja o tym kim byli, jacy byli i jak żyli poznańscy i wielkopolscy Żydzi przed rokiem 1939”  (…) Ludzie ,których ta książka pokazuje są tacy jak my. Ukształtowani przez inną epokę, mający odmienną mentalność i obyczajowość, żyjący w nieporównywalnej rzeczywistości politycznej i technologicznej – ale w swojej ludzkiej naturze identyczni z  nami”.

Pięknie edytorsko wydana książka  (można  ją  będzie  nabyć  podczas spotkania)  –  w której nie tylko czytamy treść , ale także i  wyjątkowe fotografie  oraz  towarzysząca temu projektowi  strona  internetowa www. fira.1915.pl wzajemnie się uzupełniają tworząc niezwykłą całość.

„(…) ludzie,  których ta książka pokazuje , są tacy jak my .(…) Przeglądamy się w nich . Kultura przemija, natura człowieka w swej podstawie trwa. Ich los różni się od naszego tylko tym, że im prawo do bycia ludźmi zabrano”.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani słodkimi specjałami z tradycyjnej kuchni żydowskiej . Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w1996 r. prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.  W tym roku  Toruń będzie miejscem ogólnopolskich obchodów   Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który planowany jest na 17 stycznia 2016 r.  Jego obchody zbiegają się z 50. rocznicą publikacji przełomowej deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich. Honorowym gościem będzie Rabin Riccardo di Segni z Rzymu.