Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
Edwardowi Fiszerowi dedykujemy IX Noc w Muzeum

IX NOC w Muzeum - dedykowana Edwardowi Fiszerowi – w 100. rocznicę urodzin

„Wśród ciemnych drzew daleko stąd
jest pusty dom - mój stary kąt
Zapada w sen od wielu lat,
Zamieszkał w nim miniony świat.”

(1972r.)

Tak o swoim domu rodzinnym pisał Edward Fiszer . Urodzony w 1916r.w Słupcy . Był piątym, najmłodszym dzieckiem Stanisława Fiszera i Stefanii z d. Herman. Dzieciństwo i wczesna młodość szczęśliwie upłynęła w Słupcy. Potem z niej wyjechał ucząc się najpierw w gimnazjum w Kaliszu , potem studiując w Poznaniu . Gdy wybuchła II wojna światowa - jako młody podporucznik 70 p p brał udział w kampanii wrześniowej, po przegranej bitwie nad Bzurą był przetrzymywany ( od 2 poł.1940 do 1945r.) w oflagu II c w Woldenbergu (ob. Dobiegniew); paradoksalnie właśnie tam narodził się jako poeta, autor sztuk teatralnych, piosenek . Po wojnie wyjechał do Warszawy, potem do Gdańska ,od 1952r. zamieszkał z rodziną w stolicy, której poświęcił wiele lat twórczego życia współtworząc m.in. program III PR czy pierwsze edycje festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Mówił o sobie, żartobliwie, że jest „pieśniarzem”. Kochał piosenki. Był jednak przede wszystkim poetą .
„(…) w każdym uprawianym przez siebie gatunku literackim , nawet to o czym byśmy powiedzieli ,że „ryte było żołnierskim bagnetem”- miało w sobie liryzm płynący z poetyckiego pióra.” - tak pisał o nim jego przyjaciel poeta -Tadeusz Kubiak. Jego tomik poetycki: „Kwatera i przystań” ukazał się w 1952 r., ostatni „Miejsce urodzenia” został wydany dzięki żonie Mariannie Fiszer w roku 2004. Wrażliwy, umiejętnie operujący słowem, bardzo oszczędny w formie tworzył urokliwe, proste ale trafiające do serca wiersze, które dotykają najczulszych strun , wywołując tęsknotę, żal i wzruszenie. Jego piosenki zaś nuciła nie tylko warszawska ulica, ale cała Polska. Słupcę odwiedzał bardzo rzadko. Miał tu rodzinę. Ale nie najbliższych. Rodzice zmarli przed wojną matka w 1930, cztery lata później ojciec. Starsze rodzeństwo : Wawrzyniec, Ignacy, Maria w czasie zawieruchy wojennej . Została tylko siostra Michalina, starsza o 8 lat, która „zaopiekowała się” młodym poetą. Nie ma też budynku ,w którym przyszedł na świat. Edward Fiszer zmarł w roku 1972. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Jego urodzin . Muzeum Regionalne w Słupcy kolejną edycję Nocy w Muzeum dedykuje „urodzonemu nad Prosną i Wartą wśród gotyckich murów Słupcy ”poecie. Będziemy mieć niepowtarzalną okazję przypomnieć jego życie i twórczość tym którzy ją znają - z nadzieją, że młode pokolenie znajdzie w tym także coś dla siebie . Może spowoduje to koncert piosenek Edwarda Fiszera , tych znanych i mniej znanych w nowych, autorskich aranżacjach w wykonaniu młodych utalentowanych artystów, którzy związani ze Słupcą i Poznaniem … już teraz na niego zapraszają . Przygotowujemy spektakl teatralny ( scenariusz na podstawie wierszy Edwarda Fiszera napisała Anna Halaba , a całość reżyseruje Anna Czerniak ). O Nim samym, jego twórczym życiu opowie nam nie wystawa ale realizowany przez nas film; będzie można poczuć smak i klimat lat 6o ( kiedy powstawał program III PR ) i wpaść do bufetu na Myśliwieckiej, gdzie pierwszy naczelny Trójki czasami spożywał skromny posiłek, To tylko główne atrakcje tej nocy.

Pan Janusz Wasilewski - siostrzeniec Edwarda Fiszera , z którym jesteśmy w kontakcie cieszy się , że ponownie jego wujek zostaje w rodzinnym mieście przypomniany. On sam brał udział w słynnej „Fiszeriadzie”, która w roku 2002 odbyła się w Słupcy. Sprawcą tych działań był Tadeusz Kubacki- redaktor GS , któremu dziękujemy z informacje i liczne materiały; pokażemy je w specjalnej prezentacji ,a także Ani Czerniak (współrealizatorce tamtego pięknego koncertu piosenek ). Dziękujemy panu Maciejowi Fiszerowi za informacje, fotografie rodzinne (ojciec Edwarda i dziadek Macieja -Wacław Fiszer byli braćmi.) W Słupcy mieszka dalsza rodzina Edwarda Fiszera, którą już teraz zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie .
Jeśli posiadają Państwo jakieś fotografie, pamiątki rodzinne to nasza prośba o ich udostępnienie , zeskanujmy i zaraz zwracamy. Ale w ten sposób poszerzymy informacje o Edwardzie i rodzinie Fiszerów.

Już teraz , słowami poety zapraszamy , abyście zechcieli Państwo wpaść w „ten(jego) miniony świat” i uczestniczyć
w 100.rocznicy urodzin Edwarda Fiszera.

Zamknięty świat – otwarty dom
nie tknął go czas, ominął grom,
nad głową dach, dach pełen łat
o ,gdybyś tam po drodze wpadł,
w miniony świat…”
(1971r.)