Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca
telefon: : 63 275 26 40
facebook: muzeumslupca

Partnerzy
Edukacja

PROPOZYCJE LEKCJI MUZEALNYCH I ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
DLA 
DZIECI I MŁODZIEŻY   na rok  2019


WYSTAWY CZASOWE:

74.Pamiątkowe tablo Komendy Lokalnej POW w Słupcy-  w stulecie odzyskania niepodległości.
Uwaga : wystawa potrwa do k. lutego 2019r.

Upamiętniono 74 członków słupeckiego POW -u tworząc wyjątkowe tablo . Powstanie takiej pamiątkowej wspólnej fotografii było możliwe dzięki publikacji Mariana Jareckiego „Aby pamięć nie zaginęła ”wydanej w2001r.,w której autor zamieścił biogramy wszystkich peowiaków z Komendy Lokalnej wraz z ich zdjęciami. Ponadto na wystawie zaprezentowana wyjątkowe pamiątki po peowiakach ze zbiorów własnych oraz użyczone przez STSK i osoby prywatne oraz materiały fotograficzne z lat 1918-1920.
Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne:

plastyczne
: „Rysujemy portret peowiaka”( dla młodszych grup) i literackie( dla starszych)poszukiwania hasła WOLNOŚĆ ukrytego w planszach i fotografiach. 

Ponadto:
Wystawa stała: ”Nie –codzienność”.
Kultura i tradycja dawnej wsi wielkopolskiej opowiada o realiach życia i codziennym dniu mieszkańców  wsi  Wielkopolskiej i małego miasteczka. Zgromadzone na wystawie eksponaty: sprzęty domowe, gospodarcze,  narzędzia  rolnicze , kowalskie, szewskie, elementy garderoby  ułatwiały i organizowały prace. Dla współczesnego młodego odbiorcy są  to tajemnicze , trudne do nazwania, „urządzenia” : którymi się  wtedy posługiwano, a które teraz zastąpiono elektrycznymi lub  które w ogóle zniknęły z codzienności. Warto im przyjrzeć, zobaczyć jak działały, do czego  służyły. Warto dotknąć w ten sposób przeszłości .  Bogactwo eksponatów, nowa interesująca  aranżacja , oraz przygotowane prezentacje multimedialne będą  dla młodych odbiorców swoistą  podróżą w czasie , która  będzie źródłem wiedzy o realiach życia codziennego dawnej wsi.

Wystawa adresowana do szerokiego grona odbiorców:  przedszkola,uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych .  Obejrzenie ekspozycji wraz z komentarzem  - (minimum) ok. 30-40 minut

Proponujemy: 
dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

1.Obejrzenie  bajki animowanej: .„Króliczka Trusia i Lniana Wróżka”:
Króciutki film w sposób atrakcyjny , dostosowany do percepcji małego  odbiorcy   -opowiada  o tajemniczej roślince zwanej lnem i  jak z kwiatka o niebieskich płatkach uszyta został sukienka bohaterki bajki . Film zrealizowany przez Bartłomieja Ogłozę (UAP) na zlecenie Muzeum Regionalnego w Słupcy
 2.Zapoznanie się z fragmentem ekspozycji prezentującej sprzęt do obróbki lnu.   Prześledzenie  w oparciu o  eksponaty ( w  nawiązaniu do obejrzanego filmu) procesu jego obróbki  zakończone zabawą plastyczną polegająca na  m.in. na  zaprojektowaniu lnianej sukienki  bohaterki filmu
 Czas trwania zajęć ok.45 minut (nie  uwzględniono zwiedzania całej ekspozycji)

 dla grup szkolnych : z klas IV-VIII  i ponadpodstawowych 

1.prezentacja multimedialna :”Tradycyjna Kultura ludowa dawnej wsi wielkopolskiej”,która wprowadzi widza w rzeczywistość wystawy: ”Nie-codzienność”
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

2.prezentacja multimedialna: „Od nasiona do tkaniny” – po jej obejrzeniu uczestnicy zajęć mają możliwość  zapoznania się z konkretnymi sprzętami  związanymi z procesem obróbki lnu i powstania  przędzy lnianej . Istnieje możliwość  zorganizowania mini-warsztatów plastycznych
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

Wystawa stała archeologiczna:
Pradzieje Słupcy i okolic

Ornament w ceramice kultur prehistorycznych

Czy człowiek prehistoryczny miał poczucie piękna? prezentacja multimedialna oraz warsztaty, które pozwolą zapoznać się z estetyką zdobienia ceramiki począwszy od epoki neolitu, aż do wynalezienia koła garncarskiego. Warsztaty ceramiczne, pozwalające uczestnikom - mając do dyspozycji przedmioty takie jak sznurki czy kamyki - spróbować swoich sił w zdobieniu glinianych tabliczek.

Lekcja kierowana jest do uczniów szkół podstawowych   a także grup przedszkolnych.
Czas trwania zajęć około 2. godz. lekcyjnych;

(istnieje możliwość udziału w wybranych częściach zajęć).

Najciekawsze odkrycia archeologiczne.
Jak odkryto jaskinię w Lascoux, gdzie znaleziono „skarb Priama”? - prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy poznają okoliczności słynnych odkryć: pobliskiego Biskupina, Grobowca Tutenhamona, Terakotowej Armii czy Machu Picchu.
Lekcja kierowana jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych,.
Czas trwania zajęć około 30 minut.

Skrzynia pełna tajemnic – warsztaty, w których uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. W zapomnianej skrzyni znajdą przedmioty z przeszłości, a ich zadaniem będzie m. in. nadanie znaczenia i próba rekonstrukcji słownej lub rysunkowej wydobytego przedmiotu.

Lekcja kierowana jest do uczniów klas  I -III (zabawa słowna) 4-8 szkół podstawowych,  (zabawa rysunkowa)
Czas trwania zajęć około 40 minut.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 63  2752-640 w celu ewentualnego udziału grupy w wybranych  zajęciach, zwłaszcza skorzystania z prezentacji multimedialnej.
Zapraszamy do współpracy