Wystawy > aktualne

WYSTAWY STAŁE:

Pradzieje Słupcy i okolic : eksponaty archeologiczne, makieta zespołu osadniczego
z okresu kultury łużyckiej (nasz mały Biskupin) i  życie mieszkańców grodu  - to realia prehistorycznej rzeczywistości naszych okolic.Warto się im przyjrzeć.

"Nie -codzienność". Tradycja i kultura dawnej wsi wielkopolskiej.  Mozemy wybrać się w sentymentalną podróż w czasie i przyjrzeć się codzienności dawnej wsi polskiej. Bogactwo eksponatów etnograficznych, rzemiosło  wiejskie, elementy stroju i bielizny .W nowej aranżacji , klimatyczna, z fotografiami ze starego albumu rodziny Rytterów wzbudzi zainteresowanie i młodszych odbiorców i tych dorosłych. Zapraszamy

WYSTAWY CZASOWE:

(od 19 maja do nadal )

Zgromadziło się tutaj całe miasteczko...

Dawid Lajzer (Leiser) mieszkaniec przedwojennej Słupcy, który przeżył Zagładę, złożył z najlepszej woli i zgodnie z prawdą zeznanie w Instytucie Yad Vaschem w Jerozolimie. w miesiącu grudzień 1964-marzec 1965, które zanotowała S .Steinman.To zeznanie - to kilkadziesiąt zapisanych stron nieustannej walki o... życie To wyjątkowy dokument o tamtych nieludzkich czasach. Porażające świadectwo, które ukazuje dramat człowieka i ogromną wolę przetrwania; pokazuje ludzką życzliwość, ale i ludzką obojętność; ciągłą walką o przetrwanie, głód, brak schronienia, żebranie o pomoc u tamtejszych mieszkańców i czyhającą zewsząd śmierć. Dawid Lajzer wraz żoną Maszą ocalał dzięki ludziom, którzy im pomogli.M a r i a i S t a n i s ł a w J a s k ó ł k a, ich syn W ł a d y s ł a w a J a s k ó ł k a - mieszkańcy Bystrej Podhalańskiej zostali Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Takim tytułem zostali uhonorowani w 1965r. Na wystawie prezentujemy tylko fragmenty zeznania Dawida Lajzera, zachowując oryginalny układ zapisu i nagłówki w nim się znajdujące.  Zapraszamy do zapoznania się z relacją człowieka, który ocierając się wielokrotnie o śmierć, doświadczając ekstremalnych przeżyć, ciągłego zagrożenia życia – ocalał.

Wystawa posterowa: (plenerowa) przy STAWKU   -  nadal

"JEDNODNIÓWKA" -  w 100 -lecie jej wydania i powstania Słupeckiego Klubu Sportowego "ROZWÓJ" 1922-2022

Wydany przez nas w formie wystawy) numer 3 słupeckiej „Jednodniówki” zawiera mnóstwo interesujących informacji i fotografii na temat okoliczności powstania tej gazety i klubu sportowego oraz ludzi, którzy mierząc się z trudną rzeczywistością polityczną, ale i społeczno – ekonomiczną, w której znalazła się Polska i nasza Słupca tuż po odzyskaniu niepodległości, potrafili zrobić wiele dobrego dla innych. Wystawa składa się z 14 plansz (100 x70), które stanowią kolejne strony wydanej gazety ... do przeczytania.

Z A P R A S  Z A M Y