Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca
telefon: : 63 275 26 40
facebook: muzeumslupca

Partnerzy
Edukacja

PROPOZYCJE LEKCJI MUZEALNYCH I ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
DLA 
DZIECI I MŁODZIEŻY   na rok szkolny 2021/ 2022

Uprzejmie informujemy, że ze względu  na obowiązujące nadal obostrzenia epidemiologiczne  zajęcia z udziałem np.klasy czy grupy w przestrzeni zamkniętej w muzeum nie są jeszcze możliwe.

Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne  do oglądania (nadal) wystawy posterowej :
"(Nie) z tej ziemi "  - umieszczonej  w przestrzeni parku, w pobliżu Ławki i zapoznania się z sylwetkami 12 wyjątkowych osób, w różny sposób związanych ze Słupcą
 Proponujemy  oprowadzenie po wystawie, z odpowiednim komentarzem, dostosowanym do wieku odbiorców i zabawę plastyczno-literacką z bohaterami wystawy.
Przy okazji odpoczynek na Ławecze Przyjaciółek czy Apolinarego Szeluty , daje pretekst do przybliżenia, w sposób szczególnych, tych postaci i ich miejsca w historii Słupcy.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny. 63 2752640.......................................................................................................................

W stałej ofercie:

Wystawa stała: ”Nie –codzienność”.
Kultura i tradycja dawnej wsi wielkopolskiej opowiada o realiach życia i codziennym dniu mieszkańców  wsi  Wielkopolskiej i małego miasteczka. Zgromadzone na wystawie eksponaty: sprzęty domowe, gospodarcze,  narzędzia  rolnicze , kowalskie, szewskie, elementy garderoby  ułatwiały i organizowały prace. Dla współczesnego młodego odbiorcy są  to tajemnicze , trudne do nazwania, „urządzenia” : którymi się  wtedy posługiwano, a które teraz zastąpiono elektrycznymi lub  które w ogóle zniknęły z codzienności. Warto im przyjrzeć, zobaczyć jak działały, do czego  służyły. Warto dotknąć w ten sposób przeszłości .  Bogactwo eksponatów,   interesująca  aranżacja , oraz przygotowane prezentacje multimedialne będą  dla młodych odbiorców swoistą  podróżą w czasie , która  będzie źródłem wiedzy o realiach życia codziennego dawnej wsi.

Wystawa adresowana do szerokiego grona odbiorców:  przedszkola,uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych .  Obejrzenie ekspozycji wraz z komentarzem  - (minimum) ok. 30-40 minut

Proponujemy: 
dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

1.Obejrzenie  bajki animowanej: .„Króliczka Trusia i Lniana Wróżka”:
Króciutki film w sposób atrakcyjny , dostosowany do percepcji małego  odbiorcy   -opowiada  o tajemniczej roślince zwanej lnem i  jak z kwiatka o niebieskich płatkach uszyta został sukienka bohaterki bajki . Film zrealizowany przez Bartłomieja Ogłozę (UAP) na zlecenie Muzeum Regionalnego w Słupcy
 2.Zapoznanie się z fragmentem ekspozycji prezentującej sprzęt do obróbki lnu.   Prześledzenie  w oparciu o  eksponaty ( w  nawiązaniu do obejrzanego filmu) procesu jego obróbki  zakończone zabawą plastyczną polegająca na  m.in. na  zaprojektowaniu lnianej sukienki  bohaterki filmu
 Czas trwania zajęć ok.45 minut (nie  uwzględniono zwiedzania całej ekspozycji)

 dla grup szkolnych : z klas IV-VIII  i ponadpodstawowych 

1.prezentacja multimedialna :”Tradycyjna Kultura ludowa dawnej wsi wielkopolskiej”,która wprowadzi widza w rzeczywistość wystawy: ”Nie-codzienność”
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

2.prezentacja multimedialna: „Od nasiona do tkaniny” – po jej obejrzeniu uczestnicy zajęć mają możliwość  zapoznania się z konkretnymi sprzętami  związanymi z procesem obróbki lnu i powstania  przędzy lnianej . 
czas trwania  zajęć : ok.45-60 minut

3.Wycinanka ludowa .
Krótka historia tej prostej ale oryginalnej ozdoby([prezentacja multimedialna) z próbą wykonania własnoręcznej wycinanki np. wielkanocnej.
(zajęcia  dla klas IV-VIII około 30 minut)

Wystawa stała archeologiczna:
Pradzieje Słupcy i okolic .

Ornament w ceramice kultur prehistorycznych

Czy człowiek prehistoryczny miał poczucie piękna? prezentacja multimedialna
oraz warsztaty, które pozwolą zapoznać się z estetyką zdobienia ceramiki począwszy od epoki neolitu, aż do wynalezienia koła garncarskiego.
Warsztaty ceramiczne, pozwalające uczestnikom - mając do dyspozycji przedmioty takie jak sznurki czy kamyki - spróbować swoich sił w zdobieniu glinianych tabliczek.

Lekcja kierowana jest do uczniów szkół podstawowych   a także grup przedszkolnych.
Czas trwania zajęć około 2. godz. lekcyjnych;

(istnieje możliwość udziału w wybranych częściach zajęć).

Najciekawsze odkrycia archeologiczne.
Jak odkryto jaskinię w Lascoux, gdzie znaleziono „skarb Priama”? - prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy poznają okoliczności słynnych odkryć: pobliskiego Biskupina, Grobowca Tutenhamona, Terakotowej Armii czy Machu Picchu.
Lekcja kierowana jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych,.
Czas trwania zajęć około 30 minut.

Mini -warsztaty  archeologiczne:
Zabawa w archeologów:
rekonstrukcja "odnalezionych" naczyń glinianych poprzez układanie puzzli i "sklejanie" elementów naczynia.
Lekcja kierowana jest do uczniów szkół podstawowych i grup przedszkolnych. Czas trwania zajęć około 30 minut.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 63  2752-640 w celu ewentualnego udziału grupy w wybranych  zajęciach, zwłaszcza skorzystania z prezentacji multimedialnej.

Zapraszamy do współpracy