XXIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu , 24 stycznia, godz.10.00

XXIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu , 24 stycznia 2020r. godz.10.00
„Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”
Wj (20,8)

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r.
Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami
obu religii.

„Pamiętaj o dniu Szabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest Szabat Pana u Boga twego”
Słupeckie obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu będą miały miejsce w dniu 24 stycznia ,o godz. 10.00. Zapraszamy do wspólnego dialogu, modlitwy i pamiętaniu o „naszych starszych braciach w wierze”. W sposób szczególny wrócimy do słupeckich Przyjaciółek. Początek o godz. 10.00 przy Ławeczce im dedykowanej ( przy Mostku) , na której pojawi się aplikacja Q-code umożliwiający poznanie historii przyjaźni Danki Rozentalówny i Grażyny Harmacińskiej . Wspólna modlitwa poprowadzona będzie przez księdza Macieja Sławinowskiego - dekanalnego duszpasterza młodzieży- przy macewach w muzealnym lapidarium. O świętowaniu szabatu powiedzą uczniowie z ZSE w Słupcy , którzy poczęstują uczestników specjałami kuchni żydowskiej. Na zakończenie proponujemy projekcję filmu „Przyjaciółki”, którego premiera miała miejsce 10 lat temu w naszym mieście. A wszystko zaczęło się 20 lat temu od wystawy w słupeckim muzeum pt. :”Przyjaciółki” i poznania Grażyny Harmacińskiej - Nyczki , która ocaliła dla nas współczesnych pamięć o swojej koleżance, którą poznała w okupowanej Słupcy, w listopadzie 1939r. Zapraszamy .

Shalom

facebook.com/muzeumslupca