Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
Dzien Judaizmu w Slupcy ...26 stycznia , godz. 10.00 d.synagoga

XXVII Dzień Judaizmu. „SZALOM / POKÓJ – Dar Boga ,
26 stycznia 2024r. godz. 10.00 (
przy d. synagodze, ul. Bóźnicza)

W dniu 17 stycznia (tj. jutro) obchodzony będzie w kościele katolickim w Polsce
27.Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Episkopat, aby pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii, wskazując na nich jako starszych braci w wierze oraz uświadamiając, że antysemityzm jest grzechem. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony w 1998 roku w Warszawie.
Tegoroczne główne uroczystości będą miały miejsce w Szydłowcy i Radomiu , w którym do wybuchu
II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła 30 % wszystkich mieszkańców.

Po raz 14. Muzeum Regionalne w Słupcy wraz Parafią św. Wawrzyńca i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy pragnie zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta wraz z młodzieżą ze słupeckich szkół ponadpodstawowych do udziału w tym spotkaniu .

Kardynał Grzegorz Ryś- P
rzewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski w Liście na tegoroczne obchody napisał:
Chcemy Was wszystkich zaprosić do refleksji i modlitwy wyznaczonej tematem: SZALOM / Pokój – Dar Boga.
Wydaje się nam, że szukanie innego tematu byłoby zwykłą ucieczką od rzeczywistości. Nasza rzeczywistość jest pełna wojny. W świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy. Wszyscy o tym rozmawiamy – dyskutujemy, spieramy się (o politykę, o innych) – czasami równie zażarcie, co bez przekonania, że cokolwiek w tym zakresie zależy od nas…No bo ostatecznie: Co my możemy? Jaki mamy wpływ na decyzje wielkich tego świata? Na nadprodukcję broni? Na dominującą wiarę w rozstrzygnięcia oparte o siłę?(...)
Pokój jest towarem deficytem we współczesnym świecie. Od 24 lutego 2022r, trwa nieprzerwanie wojna w Ukrainie. Od 7 X. 2023r trwa wojna Izraela z Hamasem - palestyńska organizacja terrorystyczną. która zaatakowała państwo Izrael 7.X. 2023r. W natłoku medialnych doniesień nasze uszy się przyzwyczaiły, nasze reakcje spowolniły, nasze działania okrzepły ...życie toczy się nadal. Jednak abyśmy nie stali się obojętnymi i żeby nie zabrakło nam wrażliwości i empatii na losy innych ludzi, na ich dramaty i niewyobrażalne cierpienie .

Bo (...) czy naprawdę możemy nie robić NIC?! - pyta się nas w przytaczanym liście kardynał Grzegorz Ryś . Czy wolno nam pozostać biernymi? Czy możemy pozostać ludźmi wiary, nie będąc ludźmi pokoju? Wszyscy pewnie czujemy, że NIE. Pozostaje jednak pytanie: Co i Jak możemy uczynić? Z tym pytaniem na szczęście nie pozostajemy sami. Możemy się zwrócić z nim do naszego Boga – Chrześcijanie i Żydzi RAZEM

I cześć : Spotkanie modlitewne przed d. Synagodze (godz. 10.00 -10.30)

O pokój, o zakończenie trwających wojen i konfliktów, o uwolnienie przetrzymywanych w tunelach zakładników w Gazie, o zachowanie pamięci o naszych sąsiadach, słupeckich Żydach, będziemy wspólnie modlić się przy budynku d. synagogi ( o godz.10.00), miejscu tak ważnym dla słupeckiej społeczności żydowskiej; koegzystowaliśmy obok siebie, czasami razem, czasami oddzielnie od 2 połowy XIX wieku do 1939r. Wybuch II wojny i wywiezienie słupeckich Żydów pamiętnej nocy z 17
na 18 lipca 1940r. stało się straszliwą cezurą czasową dla wspólnych dziejów dwóch narodów polskiego i żydowskiego. Zapalimy siedem światełek symbolizujących menorę i wspólnie odczytamy modlitwę Pieśń Miriam z Księgi Wyjścia.

II cześć: (sala koncertowa Szkoły Muzycznej - około godziny 11.00)

Przybliżymy uczestnikom spotkania postać ALEXA DANCYGA -Człowieka Dialogu i Pojednania, uprowadzonego przez Hamas w dniu 7 X 2023r. z kibucu Nir-Oz w Izraelu .
Urodzony w Warszawie w 1948r. obywatel Polski i Izraela .Z rodzicami i siostrą wyjechał do Izraela w 1957r. Pamiętnego 7 .X. 2023r został uprowadzony przez Hamas z swojego kibucu Nir -Oz do Strefy Gazy, jest przetrzymywany wraz z pozostałymi 140 osobami ...już ponad 100 dni ,w nieludzkich warunkach, bez lekarstw, w ciemnościach tunelu. Od momentu Jego uprowadzenia do Gazy rodzina, przyjaciele i znajomi ,osoby prywatne, instytucje , stowarzyszenia, szkoły itp. wszyscy którzy go znają, znali ... tworzą ogromną grupę wsparcia m.in na platformie Facebook HELP BRING ALEX HOME podejmując różnorodne działania , stosując różnorodne formy nagłaśniania, apelowania, podpisywania petycji , spotkań na forum międzynarodowym z rządzącymi, politykami .. aby doprowadzić do jego uwolnienia
Alex Dancyg był gościem w naszym muzeum ,w październiku w roku 2022r., spotkał się z młodzieżą z LO i ZSE. Wyjątkowy człowiek, nikt tak jak on nie potrafi wprost mówić młodym ludziom o wzajemnych także trudnych polsko –żydowskich relacjach .Historyk, charyzmatyczny edukator w instytucie Yad Vaschem,
Współtwórca programu szkolenia izraelskich przewodników, któremu zawsze zależało, żeby mówiąc o Holokauście odwiedzając obozy i miejsca Zagłady pokazywać historię polskich Żydów wpisanych w historię i kulturę Polski na przestrzeni wspólnych dziejów. Współtwórca i realizator licznych seminariów dla polskich edukatorów w Yad Vaschem. Miłośnik literatury, gawędziarz, zagorzały kibic sportowy. Nasz Przyjaciel . My jako Polacy i Żydzi - mówił - jesteśmy skazani na dialog. Bo nie ma historii Polski bez Żydów i historii Żydów bez Polski. Dwie trzecie wszystkich Żydów tu mieszkało . Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała mu w 2023r. tytuł Człowieka Dialogu i Pojednania. Czekamy na Jego powrót .
.KONCERT
NATA &EVGENY /BRAKHOT /PERFORMANCE
(około godz.11.20)
Kulminacyjnym punktem tegorocznego spotkanie będzie wyjątkowy KONCERT z udziałem artystów z Ukrainy. Urodzeni we Lwowie, gdzie od 2012r. zaczęli wspólnie realizować swoje muzyczne projekty. Od 2017r. mieszkają w Poznaniu, koncertując w różnych częściach Polski , ale także z powodzeniem poza jej granicami . Duet stale eksperymentuje z formami performatywnymi, które stanowią specyfikę koncertów na żywo. Wykorzystuje tradycyjne brzmienie instrumentów (szofar, piszczałka, ) łącząc je z innowacyjnym użyciem gitary klasycznej i zastosowaniem efektów elektronicznych .Wyjątkowa technika i barwa głosu wokalistki , niesamowite autorskie aranżacje Evgenija sprawiają, że ich koncerty są pełne emocji i piękna.Tak będzie i tym razem.

Tradycyjnie na uczestników czekają słodkości z kuchni żydowskiej przygotowane przez utalentowaną młodzież z ZSE w Słupcy.

Tegoroczne spotkanie odbywać się będzie w przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holocaustu, który obchodzony jest w dniu 27 stycznia , rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego Obozu koncentracyjnego i Ośrodka Zagłady KL Auschwitz – który to dzień stał się symbolem PAMIĘTANIA .Zatem niech pamięć nasza nie przemija .Zapraszamy na to wydarzenia. Wstęp wolny.
Szalom
Beata Czerniak
Muzeum Regionalne w Słupcy

www.facebook.com/muzeumslupca