Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
XX Dzień Judaizmu- 18 stycznia b.r. godz. 11.00

XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu
„Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7).

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r.
Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Tegoroczne jubileuszowe uroczystości mają miejsce w Kielcach -w dniu 17 stycznia - w mieście ,w którym w przeszłości miały miejsce tragiczne wydarzenia znane jako pogrom
kielecki, z drugiej strony przykład, jak właściwie budować wspólne katolicko-żydowskie relacje.


Muzeum Regionalne w Słupcy wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Dekanalnym Duszpasterzem Młodzieży zaprasza serdecznie do udziału w spotkaniu z tej okazji ,w dniu 18 stycznia 2017 r.
Tym razem udamy się na teren byłego cmentarza żydowskiego, odmówimy modlitwę, oddając w ten sposób cześć i pamięć dawnym mieszkańcom miasta, którzy są tutaj pochowani.


Zbiórka uczestników o godz. 11.00 przed budynkiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Tysiąclecia.
Cmentarz żydowski (kirkut) został sprofanowany przez hitlerowców w 1942 r. ,wtedy nastąpiła jego likwidacja , zniszczono wszystkie nagrobki, splantowano teren i zasadzono drzewa, które rosną na prochach pochowanych tam ludzi.
Następnie - około godz. 12.00 - przejdziemy do auli Zespołu Szkól Ekonomicznych w Słupcy ( ul. Wojska Polskiego), gdzie spotkamy się ze Zbigniewem Pakułą – dziennikarzem, twórcą i redaktorem naczelnym wydawnictwa ”Miasteczka Poznań” - nieocenionego źródła wiedzy o żydowskiej tożsamości Poznania i regionie, który opowie o ” Poznaniakach w Tel Awiwie” i swoich z nimi spotkaniach .
Będzie można także obejrzeć wystawę opowiadającą o losach byłej absolwentki Szkoły Handlowej w Słupcy - Runi Lissak , która uniknęła tragicznego losu jaki spotkał jej bliskich i słupeckich Żydów -podejmując niełatwą decyzję o opuszczeniu kraju w 1936r.
Tradycyjnie też młodzież z klasy gastronomicznej tejże szkoły uraczy nas specjałami z kuchni żydowskiej.


Warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Pochylić się w zadumie modlitewnej i refleksji historycznej nad społecznością żydowską, która do 1939r. dopełniała kolorytu naszego miasta uczestnicząc w jego życiu społecznym , kulturalnym , także i politycznym. Rytm miastu nadawały święta obchodzone przez katolików ale i te , które czcili słupeccy żydzi, modląc się w synagodze. Modlitwy zanoszone tu i tam adresowane były do tego samego Boga. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 3 miliony polskich Żydów. Ze społeczności żydowskiej zamieszkującej Słupcę (w 1939r. żyło w niej niewiele ponad 1000 osób ) zagładę przeżyło zaledwie kilkanaście.


„W społeczeństwie, często zagubionym w agnostycyzmie i w indywidualizmie, ponoszącym gorzkie konsekwencje egoizmu i przemocy, Żydzi i chrześcijanie są stróżami i świadkami etyki określonej przez Dziesięcioro Przykazań, których zachowanie pozwala człowiekowi odnaleźć prawdę o sobie samym i wolność.
(Jan Paweł II Synagoga Większa, Rzym, 13 kwietnia 1986r.)


Wstęp wolny.  Zapraszamy