Wystawa: "Kamienne świadectwo"- 4 kwietnia b.r., godz.10.00

Wystawa KAMIENNE ŚWIADECTWO w słupeckim muzeum.

4 kwietnia 2017r. ,godz. 10.00

Wieloletnia współpraca z Muzeum w Tykocinie - oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku tym razem pozwala na przedstawienie wyjątkowej wystawy, która została przygotowana przez to muzeum z okazji 70. Rocznicy wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych. Powstała w ramach projektu „Pokolenia złączone pamięcią”, dokumentuje tragiczne wydarzenie z dnia 27 maja 1944r. Składają się na nią plansze obrazujące tykociński dramat, oparty na narracji byłych więźniów obozów uzupełnionej archiwalnymi dokumentami i fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum w Tykocinie oraz z kolekcji prywatnych. Znajdują się na nich także listy więźniów zamordowanych w obozach koncentracyjnych w latach 1944 – 1945 i tych, którzy przeżyli pobyt oraz wykaz kobiet – więźniarek Ravensbruck uratowanych przez Szwedzki Czerwony Krzyż.
„Ekspozycja ma na celu przywrócenie i pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z czasów
II wojny światowej, jakie miały miejsce w Tykocinie oraz o mieszkańcach miasta – bezpośrednich świadkach i ofiarach nazizmu i ich wstrząsających doświadczeniach, co przyczyni się do stworzenia pomostu pomiędzy pokoleniem wojennym, a jego wnukami i prawnukami
.”- tak o wystawie mówi jej autorka - Marzena Pisarska-Kalisty (kierownik muzeum w Tykocinie).
Niech te słowa będą formą zaproszenia i zachęcenia wszystkich do jej obejrzenia. Mimo,że opowiada o losach tykocinian - jej charakter i uniwersalne przesłanie dotyka losów ludzi także z naszego miasta i ziemi słupeckiej, którzy doświadczyli okrucieństw II wojny światowej. Otwarcie wystawy poprzedzi film dokumentalny „Wobec ciszy”, na który zaprosi reżyser - Karol Kalisty (Tykocin). O samej wystawie opowie pracownik muzeum w Tykocinie- mgr Waldemar Tyszuk.
Zapraszamy w dniu 4 kwietnia 2017r. na godz. 10.00 do naszego muzeum. Wstęp wolny. Wystawa plenerowa na placu przy muzeum - od 4 kwietnia do 7 maja 2017r.