...jest już lato. Akwarele Grażyny Harmacińskiej-Nyczki

GRAŻYNA HARMACIŃSKA – NYCZKA
magister sztuki, uprawia malarstwo olejne i akwarelowe; przedstawicielka „Grupy sopockiej”, wraz z mężem artystą - grafikiem Marianem Nyczką osiedliła się w Szczecinie, w którym mieszka od 1953r., należy do ZPAP
w Szczecinie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u profesorów: Hipolita Polańskiego, Eustachego Wasilkowskiego, Jana Piaseckiego w latach 1948-1951r. Studia malarskie w 1951-1953 u profesorów: Juliusza Studnickiego i Jacka Żuławskiego. Dyplom w 1955 r. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, specjalizacja: malarstwo sztalugowe. Debiut malarski w 1953 r. w warszawskiej Zachęcie. W jej artystycznym dorobku figuruje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i poza granicami, liczne plenery malarskie. Uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, w kolekcjach indywidualnych także poza granicami kraju. O jej twórczości opowiada krótki film K. Gordona z roku 1968, a także Szkic do portretu Grażyny Harmacińskiej- Nyczki: „Przyjechała nasza malarka znaczy… jest już lato”- reż. W. Różycka-Zborowska z 2008r. Bohaterka dokumentu fabularyzowanego ”Przyjaciółki” w reż. W. Różyckiej-Zborowskiej z roku 2010. Malarka słupeckich i zagórowskich pejzaży. Zasłużona dla powiatu słupeckiego. Honorowa obywatelka miasta Zagórówa. Przyjaciółka.

„… nie ma piękniejszych rzeczy niż pejzaże.” Te słowa Grażyny Harmacińskiej - Nyczki stały się jej credo artystycznym. Przyjazdy w rodzinne strony: do Słupcy ( w której się urodziła w 1926r.),do Zagórowa - miasteczka babki i matki , obcowanie z naturą, bycie wśród zieleni, spowodowało, że odkryła to co ją naprawdę interesuje w malarstwie, w czym może w pełni pokazać siebie. (…)zaczęła malować to ku czemu skłaniało ją serce, proste, niewyszukane w formie motywy pejzażowe, które, przywodzą chwile zespolenia z naturą; przedstawiają rozległe, panoramiczne widoki szerokich pól czy łąk urozmaiconych kępami zarośli. Zainteresowanie budzi ziemia, barwność
i żywotność roślinności - płaszczyzna nieba stanowi dopełnienie kompozycji.”
( z recenzji Z. Najdowej) Wrażliwa na kolor, który ją zawsze fascynował, zaintrygowana zmieniającym się światłem, malując w plenerze, zapisywała szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla „swój” osobisty pejzaż. Napotykamy twórców, którzy posiadają dar mówienia pięknie i prosto o tym co upodobali. Jej krajobrazy tchną ciepłem i pogodą, ich malowanie sprawia satysfakcję i to przydaje kompozycjom jakiegoś rodzaju blasku; wskazują krainę szczęśliwości całkiem nieodległą (Z.Najdowa)
Prezentowane akwarele z widokami Zagórowa i okolic powstały w latach 80 i 90 XX w. oraz podczas Jej ostatnich przyjazdów w rodzinne strony. Są unikatowym zapisem tamtych, letnich pobytów.
W ten sposób Grażyna Harmacińska- Nyczka będzie z nami i tego lata.

Zapraszam serdecznie do obejrzenia wystawy: „..jest już lato. Akwarele Grażyny Harmacińskiej-Nyczki, której otwarcie odbędzie się w dniu 10 sierpnia 2017r. o godz. 16.00, podczas XIX Odpustowego Spotkania, ul. Warszawska 53. W tym dniu minie 10 lat od wystawy
”Taki pejzaż...”, gdzie po raz pierwszy mogliśmy zapoznać się z twórczością naszej Rodaczki.

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy