12.Noc w Muzeum. Czas Wojny.17 maja, godz.20.30

12. NOC W MUZEUM. CZAS WOJNY. 17 maja 2019r., godz. 20.30

Muzeum Regionalne w Słupcy włączając się w Ogólnopolskie Noce Muzeów już po raz  dwunasty pragnie zaprosić mieszkańców miasta i regionu do udziału w  tym spotkaniu. Zaczynamy w dniu 17 maja,  o godz. 20.30 w okolicach mostka przy stawku (od strony ul. M. Jareckiego) , a potem przejdziemy na plac przy muzeum. Podczas tegorocznej 12 edycji  wejdziemy w CZAS WOJNY. Zaprezentujemy wystawę: „Między wierszami…” opowiadająca o codzienności okupacyjnej w Słupcy (Grenzhausen) na podstawie dzienników prowadzonych przez Grażynę Harmacińską, która wraz z rodziną całą okupacje „spędziła” w Słupcy. Ważnym elementem tego spotkania  będzie odsłonięcie  Ławki dedykowanej  przyjaciółkom Grażynie  Harmacińskiej (1926-2017) i  Dance Rozentalównie (1926-1942), których przyjaźń rozpoczęła się 80.lat , kiedy obie  dziewczynki w listopadzie 1939r. znalazły się w jednej klasie w szkole powszechnej . Wraz mostkiem na stawku - w nowej odsłonie - to miejsce stanie się nie tylko ładnym elementem infrastruktury parkowej ale i ważnym miejscem spotkań , zwłaszcza ludzi młodych bo przyjaźń i miłość jest ponad czasem. Tradycyjnie do współpracy zaproszeni zostali utalentowani  uczniowie z LO ,którzy  tworząc grupę teatralną” Human Sapiens” pod okiem Anny Czerniak (MDK) i Anny Halaby (LO)  przygotowali premierę  autorskiego spektaklu: „Chcemy śpiewania  gwiazd…” o marzeniach, które trudno zrealizować, jeśli losy maturzystów  rocznik 1939 wpisane  zostały w  historię   Na muzealnej scenie usłyszymy  koncert  piosenek z repertuaru znakomitego   Mieczysława Fogga w  wykonaniu  zespołu „Piotr K …razy dwa ”z Warszawy.
A  młodzież z ZSE w Słupcy, tym razem  zaprosi do spróbowania posiłku z czasów okupacji, wybranego z potraw jadanych w domu autorki dzienników. Warto wybrać się na to wydarzenie. Zapraszamy.