Spotkanie z Okazji XXV Dnia Judaizmu 21 kwietnia b.r., godz.11.00

Uprzejmie informujemy, iż spotkanie z okazji XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, które zaplanowane było na 3 lutego b.r. i zostało przełożone, ze względu na sytuacje epidemiologiczną, odbędzie się w dniu  21 kwietnia 2022r. godz. 11.00. wg ustalonego pierwotnie programu.

Nasze dialogowanie z judaizmem, już po raz XII, odbywać się będzie  jednak w jakże innej rzeczywistości. Okrutna i bezsensowna wojna na Ukrainie dzieje się tu i teraz. Wspominając, słupeckich Żydów dawnych mieszkańców miasta, których II wojna światowa pozbawiła domów i życia, będziemy w sercu  i modlitwie mieć także, naszych bliskich sąsiadów, którzy mierzą się ze straszliwą  i okrutną wojenną codziennością. Wyrazimy to podczas modlitwy poprowadzonej przez ks. Jana Kwiatkowskiego i ks. Macieja Sławinowskiego oraz młodzież z ZSE, przy budynku dawnej synagogi.
Na słupeckim Rynku wysłuchamy  fragmentów świadectwa, ocalonego z Zagłady, mieszkańca Słupcy -  Dawida Lajzera, który wraz z wszystkimi słupeckimi żydami pamiętnego17 lipca 1940r. musiał stawić się w tym miejscu i w nocy został wywieziony do getta zbiorczego w Rzgowie. Odczyta je uczeń LO w Słupcy Miłosz Cybulski. Przejdziemy na ul.11 listopada, na której, o zachowanym śladzie na ścianie, opowie pani Małgorzata Bojarczuk. Gościem wyjątkowym tegorocznego spotkania będzie pani Alicja Bromberger – Kobus -  przewodnicząca Gminy Wyznaniowej  Żydowskiej w Poznaniu, która we wnętrzu  świątyni  podzieli się  krótką refleksją  i doświadczeniem związanym z działaniami służącymi dialogowi i poznawaniu  wspólnych korzeni. Tradycyjnie skosztujemy ... specjałów kuchni żydowskiej przygotowanych przez młodzież z Ekonomika. Współorganizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Ekonomicznych i Parafia św. Wawrzyńca w Słupcy. Wraz z młodymi ludźmi z LO, ZSZ i ZSE w Słupcy serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym spotkaniu.
Rekomendujemy, we wnętrzu świątyni, maseczki zasłaniające usta i nos.
Szalom