Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
14 NOC W MUZEUM ,19 maja 2023r.godz. 20.30

14.Noc w Muzeum Regionalnym w Słupcy,
ZGROMADZIŁO SIĘ TUTAJ CAŁE MIASTECZKO...
19 maja godz. 20.30, ul. Warszawska 53

Piątkowy wieczór,19 maja b.r. godz. 20.30 prosimy zarezerwować na udział w tym nietuzinkowym spotkaniu. Nasza tegoroczna Noc w Muzeum wpisuje się w narrację niedawno obchodzonej 80.rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jednak odniesiemy się do osób i wydarzeń związanych ze Słupcą; chcemy wydobyć (po raz kolejny) z niepamięci,tych mieszkańców naszego miasta, którzy tworzyli jego historię do ... Zagłady. Ocalało niewielu. Żółty żonkil, jest od lat symbolem pamiętania
w działaniach Muzeum Polin, jest też symbolem życia, nadziei, pojednania, pochylania się nad wspólną historią. Każdy uczestnik tegorocznej Nocy otrzyma go ...w formie małej przypinki.
Spotykamy się w naszym muzealnym ogrodzie, przy scenie plenerowej, na której młodzi artyści
z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, grupa HUMAN SAPIENS zaprezentuje:
*Premierowy spektakl : ”Jak płatki śniegu ...,” którego scenariusz współtworzyli, pod kierunkiem Anny Czerniak i Anny Halaby.(LO/MDK). Inspiracją do jego powstania była książka Edith Eger .”Wybór, czyli jak przetrwać niewyobrażalne”. Autorka tej książki w wieku 17 lat cudem uniknęła śmierci w komorze gazowej w obozie Auschwitz –Birkenau. Jako dorosła osoba ukończyła studia psychologiczne i otworzyła klinikę terapeutyczną w Kalifornii. Najpierw musiała się zmierzyć się ze swoją traumą ,aby pomagać innym .Młodzi ludzie spróbują nam pokazać swoje problemy i próby radzenia sobie z nimi. Będzie to zapewne ważny spektakl, którego premiery nie możemy przegapić.

*Wystawa: „Z najlepszej woli i zgodnie z prawdą” -
zeznanie ocalonego z Zagłady Dawida Lajzera, (Leisera) urodzonego w 1912r.w Słupcy, który w 1965r. w instytucie Yad Vaschem w Jerozolimie złożył je, abyw ten sposób także podziękować swoim wybawcą. On i jego żona Masza ( jedyni z całej rodziny) ocaleli, dzięki pomocy rodziny Jaskółków z Bystrej Podhalańskiej. Tytuł tegorocznej Nocy w Muzeum : ZGROMADZIŁO SIĘ TUTAJ CAŁE MIASTECZKO...
wzięty został z jego zeznania,( które w obszernych fragmentach prezentujemy na tej poruszającej wystawie) ; tymi właśnie słowami opisał pamiętną noc z 17/18 lipca 1940 r. na słupeckim Rynku , która położyła kres wspólnym dziejom Polaków i Żydów w Słupcy .

*W sali muzeum można będzie zobaczyć także animowany film z Markiem Edelmanem i Hanną Kral Zdążyć przed Panem Bogiem, który miał swoją premierę w dniu 19 kwietnia w Muzeum Żydów Polskich POLIN .

*Sederowy poczęstunek .
Tradycyjnie uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy z klasy gastronomicznej wraz z Anna Rajzner poczęstują nas przygotowanym posiłkiem spożywanym w domach żydowskich z okazji Świat Pesach - jednego z najważniejszych świat w kalendarzu żydowskim. Uroczysta sederowa kolacja będzie w jakimś stopniu i naszym udziałem. Tych świąt 80 lat temu nie zdążyli obejść warszawscy Żydzi stłoczeni w getcie, gdyż w ich przededniu rozpoczęło się to tragiczne powstanie.

*Koncert Yorn Kind „Opowieści z żydowskiego miasteczka”
Zapraszamy na niezwykły koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie:
Kaja Mianowana – wokal, Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemanche, suka, Arad Emamgholi - daf, tombak, Piotr Kopietz - akordeon, narracja, aranżacje, kierownictwo artystyczne.
Dokonując subiektywnej selekcji muzyki żydowskiej zespół „Sentido” stworzył repertuar, w którym znalazły się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych jak też kompozycje inspirowane kulturą żydowską. Podczas koncertu usłyszymy utwory śpiewane są w języku jidysz, a także w polskim z tekstami m.in: J. Cygana i A. Osieckiej m.in. Mordehaj Gebirtig - Kinder Yorn, Abraham Ellstein - Oj mame, Manfred Lemm - Żegnaj mi Krakowie, Alexander Olshanetsky - Miasteczko Bełz, Wiosna, Sholom Secunda - Bei mir bistu shein, Zygmunt Konieczny - Oczy tej małej, Ucisz Serce, Chwalmy Pana. Opracowanie muzyczne całości oraz narracja - Piotr Kopietz.
Na muzealnej scenie wystąpią:
Kaja Mianowana - niezależna wokalistka i aktorka scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: muzyka dawna. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. Grała w musicalach: „Upiór w Operze”, „Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Koty”, „Love Story”, „Notre Dame de Paris”, „Piloci” i „Lamaila”. Do większości ról wybierana była przez ich kompozytorów, w tym: Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante czy Macieja Pawłowskiego. Jest zdobywczynią nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German (Moskwa 2015r.) Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej: z Mikołajem Stroińskim i Bartoszem Chajdeckim. Jest wokalistką zespołu MellluSya oraz zespołu „Sentido”.

Karolina Matuszkiewicz - skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Koncertuje na skrzypcach, a ponadto na rzadko spotykanych instrumentach, takich jak: kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz. Jest laureatką prestiżowych konkursów w dziedzinie muzyki tradycyjnej. Na stałe współpracuje z prof. Marią Pomianowską, Karoliną Cichą, Nikola Kołodziejczykiem i Piotrem Kopietzem oraz okazjonalnie z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Koncertowała w Rosji, Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech i Francji oraz na wielu scenach muzycznych w całej Polsce.

Arad Emamgholi – perkusista. Urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na daf (tradycyjny irański bęben obręczowy) w świątyni sufickiej. W 2002 roku ukończył studia z zakresu kinematografii na Uniwersytecie w Teheranie. Od 1992 roku prowadzi intensywną działalność koncertową występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i w uznanych salach koncertowych całego świata. Prowadzi również regularnie kursy mistrzowskie gry na daf. Od 2016 roku mieszka na stałe w Warszawie. W 2019 roku założył irańsko-polskie trio perkusyjne o nazwie „Shapol”, które rok później wydało swój pierwszy album
.
Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu.. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim - akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Jest twórcą oraz kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych, w tym m.in.: „Sentido” oraz „Retro Orchestra”. W 2011 r. nagrał płytę „Retrato” (z tangami argentyńskimi i kompozycjami własnymi), a w 2021 płytę „World of Orient” (w klimacie szeroko pojętej muzyki Orientu). Jest aranżerem wszystkich utworów na płytach oraz we wszystkich własnych projektach muzycznych. Jako aranżer współpracował m.in. z: Kayah, Kubą Badachem, Katarzyną Cerekwicką, Anną Karwan, Lalą Czaplicką, Sentido, Orkiestra Adria, Gang Tango, Retro Orchestra.

Czekamy na Państwa w dniu 19 maja o godz.20.30. Z nadzieją że zjawi się u nas ... całe nasze miasteczko zapraszamy na to wydarzenie.

 Beata Czerniak

Muzeum Regionalne w Słupcy

www.facebook.com/muzeumslupca