Obraz Andrzeja Czarnoty "Droga do starorzeczki", olej na płótnie 2012
Nie po raz pierwszy mamy możliwość kontaktu z pracami artystów, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Pyzdrach. Tym razem gościli tam w dniach od 15 do 28 lipca 2012 r.na zaproszenie Lokalnej Grupy działania “Z Nami Warto “ i Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, aby “ ...utrwalić krajobrazy ciekawe, niepowtarzalne chronione siecią Natura 2000 znajdującej się na obszarze Lokalnej Grupy Działania czyli urokliwe miejsca ziemi pyzdrskiej” - czytamy w katalogu do wystawy poplenerowej.
Podczas wernisażu będziemy mieć możliwość wysłuchania Zespołu Kameralnego prowadzonego przez Tadeusza Kmiecika z Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Szeluty w Słupcy w składzie: Sara Kamińska-klarnet,Agnieszka Skrzypska-gitara, gościnnie-p.Anita Roziewska-Kmiecik -flet, Maria Czerniak i Dominika Robak -skrzypce, Daria Wardęcka - śpiew,Kamil Burda-fortepian.Hubert Szkudlarek -akordeon i Damian Kucharski -wiolonczela.
Zapraszamy, 22 lutego, godz. 17,.00, ul. Warszawska 53.
Młodzi artyści tuż przed występem. 22 lutego 2012r. fot.Lucyna Kaczmarkiewicz
Trzynastu artystów z różnych środowisk, o dużym dorobku artystycznym, z
nagrodami i wyróżnieniami na koncie zachwyceni naturą zapisali swoje
ulotne przeżycia na płótnach,które możemy zobaczyć na wystawie.
ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM PLENERZE MALARSKIM PYZDRY 2012
Jerzy Bielecki – studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w latach 1974-79. Specjalizacja – grafika warsztatowa w pracowni prof. E. Piotrowicza. Mieszka i tworzy w Olsztynie. Autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach grupowych i zbiorowych, z których najważniejsze to: 1988 – „Dziesięciu Malarzy Polskich” Ateny, 1991 – „Art-Expo” Los Angeles, 1992 – „We are” Santa Ana.
Ireneusz Bator – absolwent katowickiego oddziału ASP w Krakowie. Obecnie pracownik naukowy
w Katedrze Malarstwa w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka i tworzy w Tychach. Autor wielu monumentalnych plafonów w obiektach sakralnych.
Andrzej Czarnota – absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Od 1986 roku prezentuje swoje prace na 33 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, poplenerowych i środowiskowych. Laureat wielu wyróżnień i nagród, m. in. Nagroda miasta Sosnowca w dziedzinie kultury i I Nagroda w konkursie na rzeźbę plenerową w Czeladzi.
Ewa Jędryk-Czarnota – studia na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie. Mieszka w Sosnowcu, gdzie tworzy w technikach malarskich. Od 1986 roku prezentuje swoje prace na 21 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych
i poplenerowych.
Tomasz Karabowicz – absolwent warszawskiej ASP, dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1997 r. Swoją pierwszą wystawą w galerii ZPAP Art w 2002 r. odniósł wielki komercyjny sukces. Tam został zauważony przez NEVIN KELLY GALLERY w Waszyngtonie, gdzie miał wystawę w 2003 r. W 1997 indywidualna wystawa w Paryżu w Galerii Mateusza Korczyńskiego pod patronatem Polskiego Instytutu w Paryżu. Maluje portrety i martwe natury.
Sławomir Kuszczak – ukończył studia na kierunku malarstwo w 1990 r. w PWSSP w Poznaniu.
Od 1990 r. pracuje w PWSSP w Poznaniu, obecnie Uniwersytecie Artystycznym, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku Anatomicznego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i grafiką.
Od roku 1990 prezentował swoje prace na 32 indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą. Dwukrotnie był laureatem Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
Janusz Matysiak – studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz. Przez 15 lat organizował plenery malarskie. W latach 2002 – 2006 uczestniczył w plenerach międzynarodowych „Sztuka bez granic” i w wielu plenerach krajowych również i w Pyzdrach. Od pięciu lat wspólnie z artystką Helgą Thomas-Berke, w sezonie letnim malują w Pyzdrach i w dolinie Warty.
Sonia Pryszcz-Bator – absolwentka ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką i tkaniną eksperymentalną. Posiada w dorobku czterdzieści wystaw, w tym ponad piętnaście indywidualnych. Wraz z mężem Ireneuszem Batorem, współtworzy malarsko graficzny zbiór „Ślady” będący autorka ikonografią obiektów kulturowych dawnego Śląska.
Jan Rusnok – pochodzi z Cieszyna a od 1990 roku mieszka i tworzy w Stargardzie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od trzydziestu kilku lat zajmuje się malarstwem. Od 1980 r. wystawia zbiorowo i indywidualnie – około 40 wystaw zbiorowych i tyleż indywidualnych.
Anna Szymanek – studiowała na Wydziale Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uczestniczka wielu konkursów, wystaw i plenerów organizowanych
w kraju, za granicą. Do połowy lat 80. podstawową dziedziną jej wypowiedzi artystycznej była ceramika. Ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować, teraz wypowiada się głównie
w rysunku i malarstwie pastelowym. Uczestniczy w około 100 zbiorowych wystawach oraz w ponad 30 wystawach indywidualnych. Organizatorka oraz komisarz ponad 60 interdyscyplinarnych plenerów artystycznych z udziałem plastyków z Polski i zagranicy. W roku 2007 otrzymała medal – „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Irena Smoleń – mieszka w Bogdańcu niedaleko Gorzowa Wlkp. Inspiracje znajduje na wsiach
i w małych miasteczkach podczas wielu plenerów malarskich. Maluje akrylami i jak sama mówi: zmieniłam tematykę na bardziej sentymentalno-wspomnieniową. Szukam tematów-miejsc
i przedmiotów ginących-znikających bezpowrotnie z naszego użycia a w mojej pamięci otwierających szufladki już dawno pozamykane. Od 2003 roku swoje prace zaprezentowała na 20 wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych i poplenerowych.
Aleksandra Tarkowska – studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w 1997 roku. Mieszka i tworzy w Warszawie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i mozaiką. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, między innymi w siedzibie ZPAP w Warszawie; w Pałacu Sztuki, Domu Polonii, Muzeum Farmacji w Krakowie; w Galerii Łazienkowskiej w Warszawie.
Helga Thomas-Berke – Brühl/Kolonia – Niemcy, Pyzdry –Polska. Studiowała w latach 1970-1975 Malerei und an der FH für Kunst-Design w Kolonii. Po studiach pracowała jako malarka realizując wystawy w Niemczech i za granicą. Od 2003 roku uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Malarskich w Polsce. Od roku 2005 pracuje w atelier letnim w Pyzdrach. Aktualnie pracuje w zakresie pejzażu i portretu. W Niemczech pracuje jako artysta – pedagog i psychoterapeuta poprzez sztukę. Organizuje w Polsce plenery dla malarzy niemieckich. W roku 1977 otrzymała nagrodę artystyczną (Werkwechsel III).