Wprowadzenie do obiegu dukata i bonu miejskiego, 10 stycznia 2014r.

Mamy  nadzieję, że spotkanie w  muzeum,  głosy specjalistów jak i literatura tematu tę kwestię rozwiąże. O dukacie lokalnym , który nawiązuje do tradycji historycznych wybijania monet i funkcjonowania mennicy  opowie  wiceprezes konińskiego Tow. Numizmatycznego –  pochodzący ze Słupcy – Paweł Cisławski wiceprezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego o/Konin, kolekcjoner i znawca  monet, który jest  autorem koncepcji plastycznej wizerunku słupeckiego dukata miejskiego . Natomiast o walorach bonu miejskiego – nawiązującego  do tradycji emitowania papierowych pieniędzy zastępczych  opowie - organizator emisji bonu miejskiego  z okazji  100-lecia ich wydania przez  Kasę Miasta Słupcy  -  Krzysztof Dubiński z Warszawy. Uczestnicy wydarzenia mają  okazję  na wystawie  zobaczyć przykłady  okolicznościowych  bonów miejskich z terenu całej Polski  jak i przyjrzeć się  różnym emisjom  dukata miejskiego , którego nazwy własne są bardzo oryginalne:   merka,  pizren, jeleń, kopernik, a nawet  …  eurokcyń.   Dopełnieniem tej kolekcji (ofiarowanej do zbiorów muzeum przez Krzysztofa   Dubińskiego  z Warszawy, którego kancelaria  przygotowała emisję bonów miejskich kreując jego walory graficzne, numizmatyczne i kolekcjonerskie)  jest  okolicznościowa wystawa  numizmatów ze zbiorów muzeum , na której zobaczyć można   fragmenty srebrnych monet   dirhemów–monet  kufickich poch.  z tzw. skarbu znalezionego w   Dużym   Borku k/ Lądku (lata 1925-1928) datowanych na IX-X w. Ponadto  uwagę przyciągnie niezwykle  mała , ale jakże cenna moneta Przemysła II –władcy , który lokował Słupcę ( ze zbiorów  Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.) Warto więc odwiedzić   Muzeum Regionalne w Słupcy  i oczywiście nabyć nasze  lokalne numizmaty. Muzeum  jest  jedynym  bowiem dystrybutorem dukata i bonu miejskiego. Zachęcamy do zakupu: dukat  miejski w cenie 6 zł , bon miejski 15 zł.  Sprzedaż monet do wyczerpania emisji. Wystawa potrwa do końca  lutego , na którą serdecznie zapraszamy.