Wtorek - Piątek: 9:00 - 16:00
Niedziela: 14:00 - 18:00

Muzeum Regionalne w Słupcy
ul. Warszawska 53
62-400 Słupca  
telefon: : 63 275 26 40

Partnerzy
Wydarzenia > aktualności
SEGREGATOR OBECNOŚCI -definicja współczesnego dzieła sztuki

z katalogu do wystawy: "Segregator obecności . Definicja współczesnego dzieła sztuki"- prof. zw. Janusz Karbowniczek  o twórczości  Sławomira Kuszczaka

"... w poszukiwaniu wyrazu autor zaciera granice miedzy rysunkiem a malarstwem; ważna jest idea, myśl i własna droga w wychodzeniu z  labiryntu, a nie podkreślanie autonomii dyscypliny artystycznej (...) artysta snuje opowieść o człowieku (o sobie), o wolności, ale to takiej wolności, którą on sam może stworzyć. Autor nie jest malarzem ideologii ani protestu."

 dr hab. Sławomir Kuszczak , prof. nadzwyczajny  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu   

dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem uzyskał  w PWSSP w Poznaniu w 1990 roku. W latach 1991-1992
w Akademii Sztuk Pięknych w Ljublanie ( Słowenia) odbył  podyplomowe studia graficzne. Od 1990 roku zrealizował  30 wystaw indywidualnych i brał  udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Dwukrotnie był  laureatem Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Medialny obszar jego  twórczości to : malarstwo , rysunek, grafika i fotografia. Główny tematem prac jest człowiek , jego ciało, egzystencja, możliwości kreacyjno – poznawcze, intelekt. Od 2003 roku jest kierownikiem Pracowni Rysunku Anatomicznego dla I roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorskie prace malarskie, rysunkowe i graficzne prezentował na kilkudziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą.
W ramach UAP jestem koordynatorem programu wystaw studenckich „Figurama”, który odbywa się w Czechach. 

obraz2  „Walka Jakuba z Aniołem” – 2003 ; olej - płótno ;

"Istotą odbioru twórczości Roberta Bartela jest przyjęcie zaproszenia do zanurzenia się nie tylko w świecie, który on tworzy , ale i w naszym własnym doświadczeniu ,wewnętrznych przekonaniach, tęsknotach. Jest to również zaproszenie do medytacji, nad którą do końca nasz umysł nie panuje (....)"

katalogu do wystawy: "Segregator obecności . Definicja współczesnego dzieła sztuki"-  Bogny Błażewicz

dr hab. Robert Bartel , profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu 

Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, obiektem i aranżacjami przestrzennymi. W latach 1990-95 tworzył wielkoformatowe, malarsko-rysunkowe instalacje. Od 2001r. łączy obiekty przestrzenne z tradycyjnymi technikami- rysunek i grafika. Pracuje w wielu mediach i poszukuje nowych środków wyrazu. Wykorzystuje nietypowe materiały. W metaforyczny sposób dotyka uniwersalnych problemów związanych z ludzką egzystencją. Nurtują go problemy związane z psychofizjologią, psychologią i arteterapią. W Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi wykłady z Psychofizjologii widzenia oraz ćwiczenia Struktury wizualne z elementami psychofizjologii widzenia i Arteterapia i twórczy rozwój. W swoim dorobku ma dwadzieścia pięć wystaw indywidualnych i czterdzieści jeden zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Australia, Ukraina, Hiszpania i Portugalia).
Zajmuje się również arteterapią prowadząc Pracownię Terapii przez Sztukę przy Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie. Jest członkiem Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka w Krakowie i Polskiego Stowarzyszenia Terapii przez Sztukę w Lublinie. Zorganizował, był kuratorem lub brał udział w ponad pięćdziesięciu wystawach sztuki tworzonej przez osoby z zaburzeniami psychicznymi. Wygłaszał referaty i prowadził warsztaty na siedemnastu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych arteterapii. W dorobku ma także jedenaście publikacji z tej dziedziny.

obrazek_bartel "Se Mi Svegli" -technika mieszana, 2009