Zapraszamy na Odpustowe Spotkanie,10 sierpnia 2014r.godz.16.00

Muzeum Regionalne w Słupcy już teraz zaprasza na wspólne świętowanie ku czci  Św. Wawrzyńca- patrona uroczystości wawrzynkowo -odpustowych w naszym mieście. Tradycyjnie spotykamy się w dniu 10 sierpnia ,
o godz. 16.00 -na placu przed muzeum- aby po raz  kolejny  uczestniczyć w szesnastej już edycji Odpustowego Spotkania. Wystawa:" Prosię w ogniu czyli wesele polskie" - ilustacje dtegorocznej dyplomantki Uniwersytetu Artystyzcnego w Poznaniu, kiermasze, stargany, pokazy ginących zawodów (zapraszamy artystów i twórców, rękodzielników),  będą także  słynne ciastka  wawrzynkowe.  Tradycje cukiernicze i pyszną recepturę ciastek przejął  syn śp. Bogusław Renkla . Ciastka , które wypiekane  są raz do roku - będą na Państwa czekały. !!!
Już teraz dziękuję pięknie pani  Sabinie i Markowi Renklom  za kontynuowanie tradycji.

W tym roku obchodzimy   200.  rocznicę urodzin wybitnego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga Uchwałą  Sejmy RP rok 2014 został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga. Jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. W swoich badaniach terenowych, Kolberg dostrzegał wzajemne związki elementów kultury ludowej. Efektem jego pracy jest obszerne   dzieło „Lud” . Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i  tańce, którego tomy zawierają materiały dotyczące poszczególnych regionów.

Dlatego też podczas koncertu odpustowego   wrócimy  do  muzycznych korzeni  dzięki  Kapeli Niwińskich , która gra tradycyjny repertuar   w najbardziej autentycznej i  niezmienionej  niestylizowanej formie, w jakiej kiedyś była ona  obecna na wiejskich weselach  i zabawach. Usłyszymy obertasy, mazurki oberki, kujawiaki itp. Połączone to będzie  z warsztatami  tańca tradycyjnego prowadzonego przez parę tancerzy .  Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują   przejawy kultury tradycyjnej Polski centralnej.

Wieczorem  w słupeckiej farze o godz. 20.00 zapraszamy na XI koncert organowy : „Gratia Plena” z udziałem znakomitej  mezzo-sopranistki Aleksandry Kamińskiej i organistki Joanny Marciniak z Poznania. Będzie pięknie
i klimatycznie. Jak zawsze.